5 rad pro zodpovědné úvěrování

Datum publikování: 13. 02. 2019
Jestliže nechcete naletět na nekalé praktiky některých úvěrových společností, přečtěte si rady týkající se zodpovědného úvěrování. Dozvíte se mnohé o tom, jak vybrat vhodnou půjčku u toho správného poskytovatele. Načerpejte pět rad pro ideální model úvěrování.

Současný úvěrový trh bedlivým okem sleduje Česká národní banka. A to především nebankovní segment, kde se přece jenom mohou vyskytovat vychytralé společnosti mnohem častěji nežli v bankovní sféře. I přes tuto kontrolu byste měli znát několik důležitých rad souvisejících s půjčkami. Před jakoukoliv žádostí o úvěr si nejprve přečtěte následující body.

Půjčujte si jen na užitečné věci

Když už se rozhodnete pro půjčku, vždy žádejte o finance, které skutečně potřebujete. Nepředvídatelné výdaje, jež vás mohou dostat do finanční tísně, oprava automobilu, modernizace obydlí a podobné věci. Na své vlastní záliby si nejprve našetřete a zadlužujte se jenom kvůli důležitostem. Obecně platí, že není vhodné půjčovat si na věci ztrácející svou hodnotu. Ty pak musíte totiž splácet ještě dlouho po jejich životnosti.

Důkladně vybírejte budoucího poskytovatele

Za žádných okolností nevyužívejte první půjčku, na kterou narazíte. Vždy existují další výhodnější úvěrová řešení, to si buďte jisti. Volte pouze mezi ověřenými poskytovateli, a to platí hlavně u nebankovních společností. U bank máte přece jenom větší záruky. K nalezení vhodných úvěrových produktů využívejte praktických online kalkulaček, jež vám mnohé usnadní.

Půjčte si tolik, kolik dokážete splatit

Další pravidlo je celkem logické. Vždy si půjčujte pouze tak vysokou sumu, kterou jste schopni bez sebemenšího problému splatit. Jde o jednoduchou matematiku. Stačí si spočítat všechny příjmy a výdaje rodiny. Tím zjistíte, kolik peněz vám zbyde na případnou měsíční splátku. Ideálně, když máte nějakou rezervu na horší časy.

Nevytloukejte klín klínem

Jestliže uvažujete o tom, že si vezmete půjčku na půjčku, raději na takový nápad rychle zapomeňte a snažte se hledat jiné možné řešení. Tato cesta obvykle vede do záhuby a je zakončena velkými dluhy, popřípadě exekucí nebo osobním bankrotem. Vždy řešte neschopnost splácet své finanční závazky s aktuálním poskytovatelem úvěru. Spousta bank i nebankovních společností vychází svým klientům vstříc, například v podobě odložení splátek či v rámci změny jejich velikosti.

Důslednost při uzavírání úvěrové smlouvy

Když už se dopracujete k volbě ideálního poskytovatele úvěru, věnujte dostatek času smluvním podmínkám. Právě ty jsou jasně vypovídající a najdete v nich vše podstatné. Od roční procentuální sazby nákladů označované jako RPSN až po všechny další poplatky spjaté s neschopností splácet nebo službami navíc. Smlouvu si vždy přečtěte od A až do Z a pokud jí náhodou nerozumíte, nechte si vysvětlit jednotlivé body.