Základní rozdíly mezi bankovními a nebankovními půjčkami

Datum publikování: 28. 11. 2018
Víte, jaké jsou základní rozdíly mezi bankovními a nebankovními půjčkami? Zjistěte hlavní odlišnosti a začtěte se do přehledu kladů a záporů obou úvěrových řešení. Díky těmto informacím se dopracujete k požadovanému výsledku.

Jestliže potřebujete peníze na financování svých výdajů libovolného typu, nabízí se vám hned dvě možnosti řešení. Tou první budou banky, které požádáte o bankovní půjčku odpovídajícího typu. Druhou pak nebankovní společnosti, jež nabízí také peníze, jen možná v trochu jiné režii a s odlišnými podmínkami. Z toho jasně vyplývá, že není půjčka jako půjčka. Když budete chtít peníze na vybavení nemovitosti, opravu auta nebo rodinnou dovolenou, musíte znát základní rozdíly mezi bankovními a nebankovními půjčkami. Teprve poté budete schopni zvolit ten správný produkt.

Výhody a nevýhody bankovních půjček

Nejprve se pojďme zaměřit na finanční segment, který je každému asi nejbližší. Jsou to banky, u nichž spousta z nás vede běžné účty, spořicí účty a využívá přemíry dalších služeb. Už to může být samo o sobě kladem, protože když jste věrný klient banky, domůžete se přidružených benefitů. Tím největším bude pochopitelně nižší úroková sazba než u nebankovní společnosti. Ve prospěch bankovního sektoru hovoří také spolehlivost těchto firem. Obvykle se nemusíte obávat jakýchkoliv nekalých praktik a podobných věcí. Připravit byste se ovšem měli na to, že cesta ke kladnému schválení bankovní půjčky je spojena s náročnějším administrativním procesem. To znamená, že vás čeká o něco více papírování, a hlavně prokazování celkové bonity. Banky zároveň nahlíží do registrů dlužníků a ve všech případech po vás budou chtít doložit velikost příjmu.

Výhody a nevýhody nebankovních půjček

Opakem bankovního segmentu je ten nebankovní. U něž se můžete spolehnout na několik pozitivních předpokladů. Je to určitě snadnější vyřízení, které lze v rámci nižších peněžních sum realizovat v podstatě z domu. A to za pomoci jednoduché internetové žádosti. Další výhodou je menší administrativní zátěž. Nemusíte dokládat spoustu citlivých dokumentů a u krátkodobých a menších peněžních sum dokonce ani velikost svého pravidelného příjmu. Nebankovní společnosti mají možnost ověřit si vaši platební morálku i jinak. Je sice pravdou, že u nebankovní půjčky se dostanete rychle k požadované finanční sumě, na druhou stanu to bude vykoupeno vyšší úrokovou sazbou. Před podpisem úvěrové smlouvy byste si měli zkontrolovat také případné poplatky, respektive jejich výši.

Používejte při výběru správné nástroje

Když už znáte základní rozdíly mezi bankovními a nebankovní půjčkami, měli byste ještě vědět, jak postupovat při volbě toho správného úvěru. Rozhodně k tomu využijte srovnávací servery na internetu. V jejich případě stačí definovat částku o kterou máte zájem, celkový termín splatnosti a během vteřiny získáte přehledným seznam poskytovatelů. Ať už jde o ty bankovní či nebankovní. Pak si stačí vybrat ten nejvýhodnější úvěr.