Být ručitelem přináší spoustu rizik

Datum publikování: 12. 02. 2019
Ručitel je osobou, která ručí někomu jinému při žádosti o bankovní či nebankovní úvěr. Tento závazek rozhodně není radno brát na lehkou váhu, protože při nesplácení dluhů dlužníkem se jako ručitelé můžete dostat do poměrně nepříjemných situací.

Všechny bankovní a nebankovní společnosti poskytují půjčky pouze dostatečně bonitním klientům. To znamená takovým, jenž mají odpovídající příjem a jsou schopni platit své úvěrové závazky řádně a včas. Je naprosto běžné, že spousta potenciálních žadatelů o peníze nezíská to správné hodnotící číslo a jednoduše nemají nárok na půjčku. V ten moment existuje ještě jedno účinné řešení, jak si zvýšit bonitu. Je to prostřednictvím ručitele.

Význam ručitele

Ručitel je další osoba, která se zaručí za to, že konkrétní člověk bude splácet své závazky dle předem stanovaných smluvních podmínek. Pokud by tomu tak nebylo, banka či nebankovní společnost nebude vyžadovat peníze jen po zákazníkovi, ale také po ručiteli.

Z toho jasně vyplývá, že když se stáváte ručitelem, budete podstupovat v podstatě totožnou administrativní mašinérii jako klasický klient. Poskytovatel si vás důkladně prolustruje, ověří vaši bonitu, a hlavně vás nechá podepsat smlouvu, v níž se zavazujete, že budete ručit. V ten okamžik vám vzniká neviditelný závazek, který není radno podceňovat.

Alternativy půjček s ručitelem

Pokud by vás někdo z přátel či rodinných příslušníků oslovil s tím, jestli mu budete ručit, dostáváte se jistě do hodně nepříjemné situace. Každý má obavy, aby jej někdo nedostal do dluhové pasti, což v případě ručení jde opravdu snadno a rychle.

Proto se snažte svým známým doporučit alternativy. Ty obvykle existují v nebankovním segmentu. Jsou to tzv. půjčky bez ručitele, kde nebankovní společnost půjčí i těm, kdo nemají tak vysokou bonitu na dosažení úvěru u banky. Jak už prozrazuje název této půjčky, není k ní zapotřebí žádný ručitel a vy jste svým způsobem z obliga.

Den, kdy se stanete ručitelem

Jestliže se přesto stanete ručitelem blízké osobě, u níž jste si jisti tím, že bude řádně splácet, přesto vás raději připravíme na dva možné scénáře, s nimiž je zapotřebí počítat. Prvním z nich je klasická situace, kdy dlužník dopředu ví, že se opozdí se splátkou. Na takovou skutečnost by vás měl samozřejmě upozornit, ať víte, co vás čeká. Ještě, než ale přejdou závazky přímo na vás, doporučte svým známým možnost odkladu splátek. Jde o službu realizovanou za mírný poplatek. Díky tomu se vyhnete případnému ručení. V tomto směru lze využívat i dalších možností.

  • Snížení měsíční splátky
  • Pojištění schopnosti splácet

Je třeba vyčerpat všechny dostupné možnosti, než přejdete k tomu, kdy se stáváte aktivním ručitelem a banka či nebankovní společnost půjde tak říkajíc po vás.

Jako ručitelé byste měli počítat ještě s jednou věcí. Pokud dlužník zemře, většina smluv je napsána tak, že závazek automaticky přechází na ručitele, a tomu už se jenom horko těžko vyhnete. Rozmýšlejte proto důkladně, zda někomu budete ručit či nikoliv.