Byty v Praze jsou příliš drahé. Jejich ceny brzy zastropují hypotéky

Datum publikování: 03. 11. 2017
Od počátku tohoto roku si každý mohl povšimnout informací o tom, jak dojde k výraznému zdražování hypotéčních úvěrů. Možná i proto se tak rapidním způsobem rozrostl trh s nemovitostmi. Jenže, úrokové sazby jsou stále kolem 2 % a žádné výraznější zdražování se nekoná.
To má poměrně velký vliv na realitní trh v tom duchu, že spousta nemovitostí v Praze a jiných městech je nabízena za astronomické až nereálné ceny.

Trh s nemovitostmi dosáhne svého vrcholu

Pokud si myslíte, že aktuální stav týkající se cen nemovitostí je trvalý, jste značně na omylu. V okamžiku, kdy dojde k dlouho slibovanému zdražení hypoték, dočkáme se levnějších bytů a rodinných domů. Dlouhodobý nárůst cen nemovitostí o 20 % až 30 % ročně se zastaví na svém vrcholu a vlivem zhoršených hypotéčních podmínek přijde pozvolné klesání cen jednotlivých objektů. Doposud na ně totiž běžné domácnosti jen stěží dosáhli. To spíše jenom spekulanti.

Co ovlivní zdražování hypoték?

Za přiměřeně nízkou výší úrokových sazeb hypotéčních úvěrů stojí Česká národní banka. Ano ta, která ještě před několika měsíci představovala velkého strašáka právě v oblasti zvyšování úroků. Pokud si ale myslíte, že aktuální přijatelná hodnota hypoték bude stagnovat, bohužel se mýlíte. O nárůst se postará pár zásadních faktorů.
  • Inflace 2,5 %
  • Vysoký růst domácího hrubého produktu
  • Snižující se nezaměstnanost
  • Zvyšování nominálních mezd pracovníků
Proto stojí za zvážení jedna důležité rozhodnutí. I když jsou nemovitosti drahé, a to především v hlavním městě, úrok je stále velice nízký. Pakliže sháníte byt pro budoucí investici, vyplatí se zafixovat si nynější úrokovou sazbu na co nejdelší dobu. Nikdo vám totiž s přesností neřekne, jak se bude úrok vyvíjet v následujících měsících a letech. Dlouho zmiňovaný růst nás však nemine.