Chcete smazat záznam z registru SOLUS? Poradíme vám

Datum publikování: 12. 02. 2019
Máte záznam v registru dlužníků SOLUS? Zjistili jste nějaké postarší negativní hodnocení, které vám aktuálně brání získat úvěr nebo hypotéku? Pak požádejte o výmaz z databáze SOLUS. Prozradíme vám, co je zapotřebí a jak na to.

Registr dlužníků SOLUS je známý určitě všem, kdo někdy žádali o půjčku nebo hypotéku. Každý jistě správě ví, že toto zájmové sdružení právnických osob tvoří vlastně velkou databázi dlužníků, v níž se nechce octnout pravděpodobně někdo. A to z toho důvodu, že při schvalování půjček je vždy nahlíženo do registru SOLUS, kde mimochodem mohou být evidovány také vaše nedoplatky vůči telekomunikačním a energetickým společnostem.

Někdy se však lidé mohou dostat do nepříjemné životní situace, zapomenou nebo něco podobného. Zápis do registru dlužníků SOLUS je pak relativně rychlým procesem. Dalo by se říci, že podstatně rychlejším nežli samotný výmaz.

Jak se můžete propadnout do registru dlužníků?

Společnosti do této databáze zaznamenávají informace s negativním hodnocením splátkové morálky klienta v okamžiku, kdy neuhradí dvě až tři splátky, jejichž výše startuje obvykle na částce 500 Kč. Jak už jsme zmínili výše, někdy se do registru SOLUS můžete dostat jistým nedopatřením, jindy zase vlastní laxností. Ať tak či onak, záznam může být v databázi neplatičů během třiceti dnů od jeho nahlášení.

V ten okamžik se připravte na to, že negativní hodnocení zůstane v databázi následující dva nebo tři roky, podle toho, zda jde o zápis v rámci úvěrů či telekomunikačních služeb a podobně. Jak se ale postarat o to, abyste své jméno očistili mnohem dříve, už jen třeba kvůli tomu, že si během následujících měsíců hodláte vzít půjčku a takový záznam v SOLUS vám celý proces jenom stíží?

Výmaz z registru neplatičů SOLUS

Je naprosto logické, že k takovému výmazu může dojít jenom na základě vašeho podnětu. To znamená, že musíte poslat písemnou žádost na SOLUS s požadavkem na vymazání konkrétního negativního záznamu. Jestli si ale myslíte, že to jde snadno jako lousknutí prstem, jste pochopitelně na omylu. Provést musíte ještě několik dalších zásadních věcí.

  • V první řadě musíte zaplatit dlužný závazek, kvůli němuž vám vznikl záznam v registru dlužníků.
  • Ideálně vyřiďte všechny dlužné závazky s danou společností, popřípadě uzavřete či ukončete všechny smlouvy.
  • Tyto smlouvy společně s odvoláním souhlasu se zpracováním osobních údajů zašlete na adresu registru dlužníků SOLUS.

Následně pracovníci SOLUS prověří vámi zaslané skutečnosti a provedou požadovaný výmaz. Ten by měl proběhnout také v přijatelné době do třiceti dnů. Pokud ne, kontaktujte toto zájmové sdružení znovu, v horším případě se budete muset obrátit třeba na Úřad pro ochranu osobních údajů.

Nakonec ještě malá poznámka. V registru SOLUS jsou mimo jiné uchovávána také pozitivní hodnocení od bank a dalších společností. Ty vám naopak pomohou při žádosti o úvěr a prokážou vaši dobrou platební morálku.