Co je to Centrální registr dlužníků?

Datum publikování: 02. 01. 2019
Víte, co se skrývá za zkratkou CEDR? Je to Centrální registr dlužníků, o kterém se v tomto článku dozvíte víte informací. Zjistěte všechny údaje o této databázi neplatičů, včetně hlavní činnosti a i to, jak k ní přistupují velké finanční instituce.
Centrální registr dlužníků České republiky. To je oficiální název databáze neplatičů, který vystupuje pod zkratkou CEDR. Jeho vznik se váže k roku 2005 a souvisí se jménem Jiří Jedlička. Jde o muže, jenž stál za založením Centrálního registru dlužníků, a to prostřednictvím své americké společnosti. Tento registr vystřídal během pár následujících let hned několik provozovatelů. Původně to byl již zmiňovaný Jiří Jedlička se společností CorpInvest a.s. Dále se v kombinaci s CEDR začaly objevovat firmy CEDR ČR spol. s.r.o., CERD INKASO s.r.o., CEDR LLC, ale také TERRAINVEST s.r.o.

Hlavní činnost CEDR

Jak už to bývá u většiny registrů dlužníků, tyto databáze slouží k poskytování informací o dluzích jednotlivých občanů. Centrální registr dlužníků oficiálně poskytoval, respektive zprostředkovával údaje vedené v nejrůznějších registrech, a to za poplatek v odpovídající výši. Již od samotného počátku však byly předkládané informace Centrálním registrem dlužníků zkreslené a mnohdy nepravdivé. To začalo vyvolávat pochybnosti o tom, že CEDR je neseriózním registrem dlužníků. Vše nakonec vyvrcholilo v roce 2010.

Zpochybňující činnosti CEDR

Centrální registr dlužníků se pochopitelně dostal do hledáčku médií, jež začala hledat pravdu o činnostech této společnosti a na povrch začaly vyplouvat informace. Například to, že CEDR zkresluje informace, které navenek prezentuje široké veřejnosti. Zároveň bylo odhaleno, že tato databáze neplatičů nedisponuje žádným zabezpečím ohledně neoprávněného vkládání smyšlených informací. Centrální registr dlužníků využíval v rámci svého fungování nejrůznější metody, jak získat z lidí peníze. Například si zaregistroval domény BRKI.cz a NRKI.cz, což jsou zkratky konkurenčních registrů. Tyto domény byly přesměrovány právě na CEDR. Velké haló přišlo v roce 2010, kdy se měl CEDR rozrůst o registr pedofilů. Nekalé praktiky tohoto informačního kanálu však dostály svého a 18. listopadu 2010 byl Jiřím Jedličkou projekt pozastaven. Není se proto čemu divit, že Centrální registr dlužníků je mnohými označován za klamný, což se v negativním slova smyslu podepisuje také na tom, že s CEDR nespolupracují žádné významnější instituce a větší finanční společnosti.