Co je to překlenovací úvěr?

Datum publikování: 21. 01. 2019
Víte, co je to překlenovací úvěr? Jde o produkt využívaný v souvislosti s úvěrem ze stavebního spoření, respektive jde o jeho alternativu. Přečtěte si o tom, jaká je jeho podoba, kdy jej získáte a mnohé další hodnotné informace.

Pokud si vybíráte půjčku na bydlení, narazíte bezpochyby na řadu neúčelových, ale také účelových produktů. Mezi ně spadá například hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření. Ten je poměrně oblíbený u těch, kdo si peníze spoří prostřednictvím vybrané spořitelny.

Řádný úvěr ze stavebního spoření je obvykle spojen se splněním jistých podmínek. Pakliže je nesplňujete, setkáte se v případě stavebního spoření ještě s jedním typem úvěru. A tím je překlenovací úvěr, jemuž se budeme věnovat podrobněji a představíme vám jej od A až do Z.

Charakteristika překlenovacího úvěru

Překlenovací úvěr je takovou pomyslnou náhražkou za úvěr ze stavebního spoření, na který vlivem neplnění jistých podmínek nemůžete dosáhnout. I v takový okamžik vám stavební spořitelny jsou schopny poskytnout odpovídající finanční částku, a to prostřednictvím překlenovacího úvěru.

Vzhledem k tomu, že tento produkt není nikterak regulován zákonem, jde o hodně individuální záležitost. A to především z pohledu peněžní sumy, jež vám bude přislíbena. Ta totiž nemusí odpovídat maximální hranici úvěru ze stavebního spoření, o nějž jste měli zájem. Zároveň se připravte na to, že i velikost úrokové sazby bude rozhodně vyšší a nemusí být stejná po celou dobu splácení, jako je tomu u řádného úvěru.

V případě překlenovacího úvěru musíte počítat s tím, že hradit budete vyšší úrok, nežli je běžné. A to podstatné, budete platit pouze úrok, nikoliv jistinu. To je určitá nevýhoda překlenovacího úvěru, na druhou stranu získáte peníze, které potřebujete.

Jak dlouho lze využívat překlenovací úvěr?

Překlenovací úvěr budete využívat do té doby, dokud nedosáhnete na řádný úvěr ze stavebního spoření. To znamená do doby, než splníte všechny podmínky takového úvěru. Ty jsou u většiny stavebních spořitelen hodně obdobné. Vychází totiž ze stejného zákona.

  • Spořit byste si měli alespoň dva roky.
  • Velikost naspořené sumy by měla odpovídat minimálně 40 % z cílové částky úvěru.
  • Musíte mít to správné hodnotící číslo.

Hodnotící číslo vzniká prostřednictvím interních systémů dané spořitelny. Posuzována je celková bonita klienta a spousta dalších faktorů, které vedou ke stanovení hodnotícího čísla. To musí odpovídat určité velikosti, aby došlo ke schválení řádného úvěru ze stavebního spoření.

Poskytovatelé překlenovacích úvěrů

Překlenovací úvěr vám v dnešní době nabídne v podstatě jakákoliv stavební spořitelna prezentující své služby na území České republiky. Zde je výčet několika oblíbených poskytovatelů.
  • Stavební spoření od České spořitelny
  • Spoření od Modré pyramidy
  • Spořicí tarif od Raiffeisen stavební spořitelny
  • Stavební spoření od Wüstenrot