Co se skrývá za zkratkou BRKI

Datum publikování: 21. 01. 2019
Bankovní registr klientských informací je důležitým registrem platným na území České republiky. Narazit na něj můžete pod zkratkou BRKI. Naleznete v něm kladné i záporné informace o klientech bank a stavebních spořitelen, jež slouží při vyhodnocování žádostí o úvěrové produkty.
Na českém trhu se nachází hned několik registrů, které sdružují informace o klientech bank, telekomunikačních a energetických společností a podobně. V těchto registrech jsou evidovány jak kladné, tak negativní údaje o fyzických osobách, jež slouží vybraným subjektům například při schvalování žádostí o úvěry. Taková kompletní historie a současná platební morálka se vším všudy.

Ve výčtu mnohých registrů můžete mimo jiné narazit také na ten skrývající se za zkratkou BRKI. Bankovní registr klientských informací, který dle svého názvu slouží primárně bankovním institucím a stavebním spořitelnám.

Kdo stojí za BRKI?

Bankovní registr klientských informací je provozován společností Czech Banking Credit Bureau, jež svou činnost zahájila kolem roku 2000. Tato firma má pochopitelně hned několik majitelů, mezi nimiž jsou přední banky – UniCredit Bank, Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB a MONETA Money Bank. Na majitele BRKI, tedy společnost Czech Banking Credit Bureau můžete mimo jiné narazit také pod zkratkou CBCB.

Význam bankovního registru klientských informací

O významu tohoto registru pravděpodobně není třeba zdlouhavě přemýšlet. V registru jsou evidovány v podstatě jakékoliv smlouvy související s úvěrovými produkty bank a stavebních spořitelen, které jste kdy uzavřeli. Důležité je zmínit, že registr BRKI nesdružuje informace od nebankovních společností.

O vaší splátkové morálce jsou ukládány nejenom negativní, ale také pozitivní údaje, tudíž vám nahlédnutí do bankovního registru klientských informací může i pomoci. A to při schvalování nejrůznějších půjček a podobných produktů. V ten okamžik od vás většina poskytovatelů bude vyžadovat souhlas s nahlédnutím do tohoto registru, aby si alespoň částečně ověřili vaši celkovou solventnost.

V registru BRKI jsou evidovány úvěrového produkty libovolného typu.
  • Klasické bankovní půjčky
  • Úvěr ze stavebního spoření a překlenovací úvěr
  • Kreditní karty
  • Kontokorenty
  • Hypotéky

Kdo nahlíží do BRKI?

Bonitu fyzických osob evidovanou v bankovním registru klientských informací mohou ověřovat banky a spořitelny působí v České republice. Kromě výše uvedených zakladatelů BRKI jsou to instituce, jako Citibank, BNP Paribas Personal Finance, Oberbank, Fio banka, Českomoravská stavební spořitelna, ING Bank, Hypotéční banka, Wüstenrot stavební spořitelna, Equa Bank, Modrá pyramida, Raiffeisenbank, Oberbank a mnohé další.

V zájmu každého klienta banky nebo stavební spořitelny by tedy mělo být to, aby o něm tyto instituce uchovávaly pouze kladné informace, které pak vedou k mnohem rychlejšímu a jednoduššímu vyřízení jakéhokoliv úvěrového produktu.