Fixace hypotéky je velice důležitým pojmem v rámci uzavření smlouvy na hypotéční úvěr. Délku fixace byste měli promyslet s přihlédnutím ke spoustě nejrůznějších faktorů. Zjistěte, jaká fixace hypotéky je vhodná právě pro vás?
Když se rozhodnete vzít si hypotéční úvěr, bankovní poradce vám položí jednu zásadní otázku. Dáte přednost variabilní úrokové sazbě nebo vsadíte na fixaci hypotéky? Pokud jde o první variantu, představte si proměnlivý úrok měnící se každý měsíc. A to především na základě vývoje trhu a úrokové sazby České národní banky.
Jestliže zvolíte fixaci hypotéky, bude vám určitě nápomocen tento článek, protože právě v něm se budeme věnovat tomuto tématu podrobněji.
Co je to fixace hypotéky?
Jak už z časti prozrazuje název, pod fixací hypotéky si představte pevně danou úrokovou sazbu v délce trvání fixace. Laicky řečeno to znamená, že konkrétní výše úroku při podpisu smlouvy bude každý rok stejná po stanovou dobu. Teprve až na konci fixace hypotéky dojde opět k vystavení nového úroku. Ten může být pochopitelně zcela jiný, protože se bude odvíjet od aktuální situace na trhu.
Každý klient banky má pochopitelně trochu odlišné požadavky a plány, jak naloží se svou hypotékou. Proto bankovní i nebankovní společnosti nabízí hned několik lhůt fixace. Nejčastěji se setkáte s těmito.
- 1 rok
- 3 roky
- 5 let
- 10 let
- 15 let a více
Jakou zvolit délku fixace hypotéky?
Jestliže váháte, jaké délce fixace dát zelenou, možná vám napoví právě tyto informace. V případě, že dáváte přednost flexibilitě a věříte, že se trh s hypotékami brzy obrátí ve váš prospěch, určitě volte kratší dobu fixace s maximální délkou na tři roky.
V okamžiku, kdy máte jistoty a neplánujete splatit hypotéku dříve než ve vámi stanovené lhůtě 20 až 30 let, pak se zaměřujte spíše na delší fixační období. Vaším odrazovým můstkem by se měla stát doba fixace hypotéky alespoň na 5 let a více. Zajistíte si tím lepší splátkové podmínky na delší dobu.
Vědět byste pochopitelně měli také to, že velikost úrokové sazby se alespoň částečně mění i s přihlédnutím k době fixace. Tu nejnižší nabídku úroku získáte při jednoleté fixaci. Čím více tuto dobu budete prodlužovat, tím bude docházet k nárůstu úrokové sazby.
V dnešní době lze za zlatou střední cestu označit hypotéky s pětiletou fixací. Takový kompromis mezi flexibilitou a jistotou, že delší období budete hradit přiměřeně velké měsíční splátky.
Mimořádné splátky
Ještě jedna vsuvka na konec. V rámci dané doby fixace byste měli vědět to, že banky vám dnes umožňují také mimořádné splátky, s pomocí nichž zrychlíte splácení úvěru. Toho využívají například lidé s kratší dobou fixace, protože vědí, že hypotéku brzy splatí. Obvykle vám bankovní společnosti umožní vložit jednou za rok mimořádnou splátku ve výši 25 % z celkové jistiny.