Dejte si pozor na půjčky od lichváře

Datum publikování: 17. 12. 2018
Půjčky od lichváře jsou v České republice nezákonné. Znáte ale jejich skutečné nevýhody a nástrahy, jež vás mohou potkat? Zjistěte, proč se držet od takových úvěrových produktů co nejdál. Neskočte na půjčky od lichváře, jinak se můžete dostat do nekonečné dluhové pasti.
Půjčování peněz je naprosto běžnou záležitostí. Jestliže nemáte finance na každodenní potřeby, dostává se vám možnosti zvolit krátkodobé úvěry, které vám pomohou a vy je do následujícího měsíce splatíte. To platí i v případě větších investic, kdy si chcete udělat radost, koupit si nový vůz, zmodernizovat obydlí a podobně. Díky bohatému bankovnímu a nebankovnímu segmentu to zkrátka není žádný problém. Vědět byste však měli to, od koho si peníze půjčujete. U rodiny máte povětšinou záruku toho, že nic nemusíte přeplácet navíc. Jenže, kdo má takové příbuzné, jež mu půjčí větší finanční obnos? Pak přichází na řadu banky, kde se pochopitelně setkáte s maximálním důrazem kladeným na bezpečnost. Nakonec jsou to nebankovní společnosti, které v současnosti důkladně hlídá Česká národní banky. A poslední možností jsou lichváři. Právě na ty si dávejte pozor. Jejich praktiky vám představíme trochu podrobněji.

Nehorázná úroková sazba

Lichvář je obvykle soukromou osobou, někdy možná i podnikatelským subjektem, jenž lze přirovnat spíše k nebankovním poskytovatelům. I když jen hodně okrajově. Úvěrová nabídka lichváře totiž v žádném případě neodpovídá současné legislativě a mnohdy nesplňuje i řadu dalších prvků. Půjčky od lichváře jsou totiž spojeny především s hodně vysokým úrokem. Jeho výše překoná nejenom ten bankovní, ale i nebankovní. Mnohdy může nabývat dokonce až trojnásobku běžné reálné úrokové sazby. Jde tedy o nehorázné a nekalé praktiky, které vedou povětšinou k jedinému cíli. Získat nad klientem moc, peníze a majetek. U lichváře máte jistotu, že takové vypůjčení peněžní sumy bude spjato hlavně s přemírou nejrůznějších poplatků, jež vám celou půjčku jenom prodraží.

Smlouva je odrazovým můstkem

Jestliže se nechcete dostat do dluhové pasti a jakýchkoliv finanční problémů, nikdy nevyužívejte půjčky od lichváře. Na jejich nevýhodnost vás musí upozornit už samotné smluvní podmínky. V nich totiž budou uvedeny přemrštěné úrokové sazby a další sankce. To je takový pomyslný vykřičník před tím, že nic takového podepisovat rozhodně nemáte.

Vyměňte půjčky od lichváře za seriózní úvěrové produkty

Pokud vsadíte na nebankovní řešení, myslete na to, ať nespadnete až na samotné dno, jímž jsou právě lichváři. Vždy se držte úvěrových nabídek jen prověřených nebankovních společností. Chcete-li ze svého výběru odstranit půjčky pro lichváře, vybírejte si úvěr jen prostřednictvím profesionálního srovnávacího portálu, na kterém si budete schopni porovnat všechny výhodné a současné nabídky. Lichva je v České republice nezákonnou činností, tak si dejte pozor na to, abyste se svým vlastním nedopatřením neupsali lichváři.