Fungování insolvenční kalkulačky

Datum publikování: 21. 01. 2019
Insolvenční kalkulačka je jedním z praktických nástrojů, který vám pomůže s oddlužením. Minimálně v tom směru, že vám nastíní, jak vysoké budete muset platit měsíční splátky následujících pět letech kvůli dosažení osobního bankrotu. Insolvenční kalkulačka má orientační charakter.
Na internetu existuje přemíra nejrůznějších online kalkulaček, které jsou schopny vám sdělit řadu přínosných informací. Pokud jde o finanční oblast, jsou typickými příklady hypotéční a úvěrové kalkulačky. Ty vám po zadání několika vstupních údajů s celkem vysokou přesností prozradí, jak vysoké budete hradit měsíční splátky a mnohé další věci.

Věděli jste ale o tom, že podobným způsobem funguje také insolvenční kalkulačka? Nástroj, který je primárně určen pro občany, jež se dostanou do finanční tísně a hrozí jim oddlužení nebo osobní bankrot.

Fungování insolvenční kalkulačky

V první řadě je třeba říci, že insolvenční kalkulačka je na rozdíl od těch úvěrových spíše orientačním nástrojem. A to z toho důvodu, že každý zadlužený člověk je v tomto směru tak trochu individualista. To znamená, že má rozdílné dluhy a v rámci oddlužení hraje významnou roli spousta dalších faktorů, jež online kalkulačky tohoto typu jednoduše nemohou pokrýt. I přesto se vám stanou tím správným vodítkem a nalezením hlavní odpovědi. Zda máte reálnou šanci na osobní bankrot či nikoliv.

Stejně, jako všechny internetové kalkulačky podobného typu, i tato funguje na základě vstupních údajů. Mezi ně spadají například tyto.

  • Velikost čisté měsíční mzdy.
  • Informace o tom, zda máte manžela či manželku.
  • Počet dětí, popřípadě osob, k nimž máte vyživovací povinnost.
  • Výše pravidelných závazků a podobně.

Na základě těchto minimálních údajů se můžete dozvědět orientační velikost měsíční splátky, kterou budete hradit v rámci oddlužení. A to po dobu pěti, dokud nezaplatíte alespoň 30 % svých celkových dluhů. Teprve na základě toho vám bude odpuštěno zbylých 70 %.

Úmyslně v průběhu celého článku zmiňujeme to, že jde o orientační výpočet, protože insolvenční kalkulačka v sobě obvykle nezahrnuje náklady na odměnu insolvenčního správce, ani náhradu hotových výdajů, jež se mohou lišit.

Základem je podání správné žádosti

Pokud insolvenční kalkulačka zafunguje tak, jak má a na nasměruje vás k osobnímu bankrotu, měli byste vědět, že oddlužení není ničím jednoduchým a celý proces si žádá dodržování jistých pravidel a předložení odpovídajících dokumentů. Aby mohl insolvenční soud vyhlásit insolvenční řízení, musíte mu dodat vše tak, jak má být, jinak své oddlužení zbytečně komplikujete a prodlužujete.

V případě neznalosti této problematiky se vyplatí obrátit na odborníky, kteří vše za mírný poplatek vyřídí za vás. Pokud máte dluhy a nevíte si rady, vyzkoušejte insolvenční kalkulačku a začněte věřit v lepší zítřky.