Hypotéka je produktem, který vám pomůže pořídit si vlastní bydlení, popřípadě poslouží k financování rekonstrukce nebo k majetkovému vypořádání. Nežli využijete některý hypotéční úvěr na trhu, měli byste vědět, na co si dát pozor.
Hypotéka neboli hypotéční úvěr. To je finanční produkt, který primárně slouží k financování vlastního bydlení. Od klasických spotřebitelských úvěrů se liší především svou výší a délkou splatnosti. Od toho se pak odvíjí i nižší úroková sazba.
Tento úvěrový produkt upotřebíte k nákupu nemovitosti, výstavbě rodinného domu, modernizaci nebo k majetkovému vypořádání. Obvykle je poskytnutá suma spojena se zástavou nemovitosti v odpovídající hodnotě.
Hypotéční úvěr je prezentován bankovní domy i nebankovními společnostmi. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv segment, vždy si dávejte pozor na pár základních věcí souvisejících s hypotékou.
O kolik peněz žádáte
Po několika nedávných doporučeních České národní banky spousta finančních institucí musela upravit hodnotu LTV, za kterou se skrývá velikost zapůjčení peněžní sumy z hodnoty nemovitosti. Dnes už v podstatě nemáte možnost dosáhnout na 100 % LTV, ale můžete se dopracovat k nižším hodnotám do 80 % LTV.
A co to pro vás znamená? Pokud máte vyhlédnutou nemovitost za 1 000 000 Kč a banka vám poskytne LTV ve výši 80 %, získáte od ní sumu 800 000 Kč s tím, že disponujete zbývající částkou 200 000 Kč. Hodnota LTV se navíc může lišit dle vaší bonity a na základě ostatních věcí.
Velikost úrokové sazby
Pozornost pochopitelně věnujte jednomu z nejdůležitějších parametrů hypotéčního úvěru, kterým je velikost úrokové sazby. Uvědomit si musíte, že tento úrok vám bude přislíben v závislosti na tom, jakou formu úročení si zvolíte.
- Variabilní úrok – Tzv. plovoucí úroková sazba, jež se mění v podstatě každý měsíc, a to na základě úrokových sazeb České národní banky, potažmo dle vývoje trhu.
- Fixní úrok – Ten je mezi klienty asi nejběžnější. Danou velikost úrokové sazby máte možnost zafixovat na předem definované období. Je to například 1 rok, 3 roky, 5 let, 10 let a v případě některých bank dokonce i déle.
Pokud se rozhodnete pro fixní úrok, počítejte s tím, že po skončení data fixace vám bude nabídnut nový úrok dle aktuálních podmínek. To znamená, že může být klidně podstatně vyšší, ale také nižší. Náklady na hypotéku se tak po celou dobu její splatnosti, jež může dosahovat až 35 let, mění.
Nezapomínejte na správné pojištění
Vzhledem k tomu, že hypotéka je peněžním závazkem na spoustu let, u mnohých lidí dokonce na celý život, nepodceňujte ani vhodné pojištění schopnosti splácet. To je dnes naprostou povinností při podpisu jakékoliv smlouvy na hypotéční úvěr. Je však na vás, jakou variantu pojistky si zvolíte. Ochránit můžete nejenom sebe, ale také svou rodinu před splácením hypotéky v nenadálých životních situacích.
- Pojištění při pracovní neschopnosti
- Pojištění při dlouhodobé hospitalizaci
- Pojištění v případě úmrtí
- Pojištění v rámci invalidity III. stupně