I banky mohou na zákazníka zkoušet ledacos

Datum publikování: 19. 02. 2019
Banky jsou spolehlivými a bezpečnými poskytovateli úvěrů. I ty však mohou ve svých reklamních sloganech a nabídkách alespoň v malé míře klamat zákazníka, potažmo ho dezinformovat. Zjistěte, co všechno na vás mohou banky zkoušet.

Je obecně známo, že spousta nebankovních společností má splátkové podmínky pojaté tak, aby ze zákazníka dostaly co nejvíce peněz. I z toho důvodu je třeba větší obezřetnosti při výběru té správné nebankovní půjčky. Lidé, kteří jsou nedůvěřiví v tomto segmentu se pak s naprostou jistotou obracejí na banky. Jenže, také banky mohou své klienty tak trochu ošálit, i když třeba v menší míře.

Pokud si chcete vzít půjčku u banky a mít naprostou jistotu toho, že vše proběhne tak, jak má, potom vám přinášíme tři zásadní tipy, jež by vám mohly otevřít oči.

Vše se točí kolem úrokové sazby

První určitá „nekalost“ vyvstává u úroků stejně, jako je tomu mnohdy v nebankovní sféře. I banky velice rády prezentují výhodnou úrokovou sazbu, která je oproti nebankovním půjčkám dost malá. Jenže, pořád je to jenom klasický úrok. Ten nemusí být na první pohled vypovídající.

Mnohem důležitější informací se pro vás stane roční procentuální sazba nákladů prezentovaná jako RPSN. A právě ta je někdy uvedena až daleko pod čarou, a ještě malým písmem. A proč je vůbec RPSN tak důležité? Protože v sobě kromě klasického úroku zahrnuje nejrůznější poplatky. Ty mohou být součástí jakékoliv půjčky. Poplatky za vyřízení, vedení úvěrového účtu a mnohé další. Teprve tento údaj proto bude mít nejvíce vypovídající hodnotu.

Za přidružené služby si zaplatíte

Jestliže vám banka nabídne pojištění schopnosti splácet, které vás ochrání v mnoha životních situací, určitě budete jásat a nabydete pocitu bezpečí. Vědět byste ale měli to, že za takový komfort si v první řadě připlatíte. Následně pak počítejte s tím, že u každé banky nemusí být naplnění takové služby bezproblémové, jak by si mohl, kdo myslet. Třeba pojištění schopnosti splácet nebude aplikováno ihned, když taková situace nastane, ale až s určitým zpožděním, a to může nabývat i několika týdnů.

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají

Nakonec ještě jedna poznámka, jež vás možná pobudí z pohádky o výhodné bankovní půjčce. Spousta společností láká své zákazníky na nízké úroky a splátky, které začínají „od“ určité hodnoty. A právě takové slovíčko může hrát velkou roli. Určitě vás okouzlí malá splátka, rozčarování pak může přijít poté, co vám sdělí bankovní úředník. Hromada povinností, jichž je třeba dostát, abyste obdrželi splátku od nízké sumy.

To samé platí i naopak. Když vám banka napíše, že odložit si můžete „až“ několik splátek. V takovém reklamním sloganu se však už nezmiňuje o tom, že abyste se tohoto benefitu dočkali, je zapotřebí splnit spoustu ostatních podmínek. A zrovna takové praktiky lze u bankovních domů označovat za nekalé, respektive takové, které nemají stoprocentní informační hodnotu.