Jak provést výmaz z registru dlužníků

Datum publikování: 13. 11. 2018
Výmaz z registru dlužníků mohou udělat všichni, kdo řádně splatí své závazky. Zjistěte, jak probíhá výmaz z registru dlužníků od A až do Z a zbavte se puncu krátkodobého či dlouhodobého neplatiče.
Registr dlužníků je postrachem mnohých lidí, potažmo neplatičů. Záznam v takové databázi totiž může natropit spoustu problémů. A to především v okamžiku, kdy se snažíte získat například nový úvěr na automobil, hypotéku na bydlení a podobné finanční produkty. Většina poskytovatelů půjček při schvalování žádostí totiž přihlíží k tomu, zda máte záznam v registru či nikoliv. A pokud ano, scénář je obvykle hodně podobný. Po krátkém posouzení dochází k zamítnutí požadavku. Důvod je zcela zřejmý. Záznam v registru dlužníků.

Zbavte se záznamu v registru neplatičů

Všechny, kdo se nachází ve výše uvedené situaci bude zajímat pouze jediné, a tím je výmaz z registru dlužníků. Cesta k němu není trnitá a očištění platební minulosti je spojeno jen s několika jednoduchými kroky. Nejprve je zapotřebí zjistit, proč jste vlastně v registru dlužníků, respektive kvůli jakým nedoplatkům a u jaké společnosti. Ať už jsou to opožděné splátky za úvěry, platby za elektřinu a podobně. Dnes se do takové databáze dostanete velice rychle a snadno. Stačí neuhradit dvě po sobě jdoucí platby a problém je na světě. K jeho odstranění tedy postupujte následovně.
  • Svůj dluh u vybrané společnosti co nejdříve splaťte.
  • Pokud už nebudete využívat služeb takové firmy, pro jistotu zrušte i smlouvu.
Jestliže si nyní myslíte, že výše uvedeným to končí, jste na omylu. To, že něco neplatíte včas a dojde k rychlému nahlášení do registru dlužníků je normální. Opačný model však takhle automaticky nefunguje. V okamžiku, kdy provedete uhrazení dluhu a výpověď smlouvy váš záznam bude stále v registru, a to klidně po dobu dvou až tří let, než dojde k jeho výmazu.

O výmaz z registru dlužníků musíte požádat

Když máte splacené všechny dluhy, obraťte se na správce databáze dlužníků. Požádejte o výmaz údajů vedených na vaše jméno. V závislosti na typu registru přiložte i potřebné dokumenty, jako je prokázání uhrazené dlužné částky, ukončení smluvního vztahu a podobně. Teprve potom bude proveden výmaz z registru dlužníků, a to dříve nežli před koncem obvyklé lhůty v délce trvání dvou až tří let. A pokud by správce registru otálel s výmazem vašich osobních údajů, jednoduše se obraťte na Úřad pro ochranu osobních údajů. Tímto způsobem můžete postupovat v podstatě u libovolného typu registru dlužníků. Ať už jde o nejznámější databázi SOLUS, tak o nebankovní registr BRKI a nebankovní registr NRKI.