Jak velkou hypotéku vám banky poskytnou?

Datum publikování: 17. 01. 2019
Zajímá vás, jak vysokou hypotéku můžete obdržet? Potom vycházejte z hodnoty LTV, o jejíž snížení se v poslední době postarala Česká národní banka. K výpočtu nejvýhodnější hypotéky použijte praktickou hypotéční kalkulačku a dopřejte si co nejnižší úrok na trhu.
Hypotéční úvěr je asi nejideálnějším modelem financování libovolného typu nemovitosti. A to především kvůli přijatelnější úrokové sazbě oproti spotřebitelským úvěrům, delší splatnosti a vyšší hodnotě. A je úplně jedno, jestli chcete rodinný dům stavět, kupovat, investovat do modernizace bytové jednotky nebo jen řešit majetkové vyrovnání. Hypotéka je zkrátka přínosným produktem, který je však v poslední době celkem výrazně ovlivňován Českou národní bankou. Ta vydává pro bankovní instituce nejrůznější omezení týkající se právě velikosti hypotéky. Jestliže uvažujete o tom, že si vezmete hypotéku na vlastní bydlení, určitě se vám hodí informace spojená s tím, jak vysokou hypotéku vlastně můžete získat.

Vše se odvíjí od hodnoty LTV

Vaším odrazovým můstkem při řešení velikosti hypotéčního úvěru bude hodnota LTV. Jde o anglickou zkratku Loan To Value. Ta prozrazuje poměr mezi výší hypotéky a zástavní hodnotou nemovitosti. Laicky řečeno prezentuje to, jak vysokou sumu můžete od banky získat v poměru s hodnotou nemovitosti a kolik vlastních úspor musíte mít. Když je LTV 80 % a nemovitost stojí 1 000 000 Kč, banka vám půjčí maximálně 800 000 Kč s tím, že zbylých 200 000 Kč musíte mít naspořeno. Je pravdou, že v dnešní době už nenarazíte na hypotéky se 100 % LTV. Takovou podobu tohoto finančního produktu Česká národní banka zakázala a začala ji výrazně regulovat. V současnosti máte možnost obdržet hypotéční úvěr ve výši 80 % až 90 % LTV. To je případ účelové hypotéky zaměřené na bydlení. Pokud byste dali přednost neúčelové americké hypotéce, její velikost bude nejvíce 70 % LTV.

Splnit musíte všechny podmínky

Hodnota LTV je pochopitelně orientačním údajem, který vám vypovídá o tom, jak vysokou peněžní sumu můžete získat. Jestli ji však skutečně obdržíte, to už je věc druhá. Hypotéka je totiž poskytována pouze bonitním klientům. Splnit musíte jasně dané podmínky.
  • Minimální věk 18 let
  • Trvalý pobyt na území České republiky
  • Dostatečně vysoký pravidelný příjem
  • Bez negativního záznamu v registru dlužníků

Volba výhodné hypotéky

Každý určitě postřehl vzrůstající vývoj úrokových sazeb u hypotéčních úvěrů. Pokud si tedy chcete vzít hypotéku, kterou budete splácet několik dlouhých let, pak vás určitě bude zajímat co nejnižší úroková sazba. K té se lze dopracovat velice jednoduchým způsobem. Stačí, když si hypotéky porovnáte a nevyužijete hned první, na kterou narazíte. Tento proces lze realizovat rychle a pohodlně přímo z domu. Stačí vám k tomu vhodný srovnávací portál nebo hypotéční kalkulačka. Výsledný produkt si pak zvolíte na základě předem zadaných kritérií.