Víte, jaké jsou rozdíly mezi kreditními a debetními kartami? Zjistěte hlavní odlišnosti těchto platebních prostředků a vyberte si ten, jež bude vašim potřebám vyhovovat nejvíce. Debetní a kreditní karta totiž není jedno a to samé.
Platební karty jsou nepostradatelnou součástí našich každodenních životů. Pod tímto poměrně obecným výrazem se však skrývají dva odlišné produkty, mezi nimiž nemá spousta lidí jasno. Jsou to debetní karty a kreditní karty. Mnozí si myslí, že jde o jedno a to samé. To je ale velký omyl, o čemž vás přesvědčí následující řádky
Fyzické odlišnosti nehledejte
Při letmém pohledu na debetní a kreditní karty byste hledali jen stěží jakékoliv rozdíly. Plastový produkt stejné velikosti lišící se pouze grafickým provedením a vnějším nápisem, kde obvykle figuruje vaše jméno nebo označení dané bankovní instituce. Nechybí ani označení karetní asociace. Někdo používá MasterCard, jiný zase VISA.
V tomto ohledu skutečně nenajdete žádnou odlišnost. Ta se skrývá teprve v charakteru dané služby.
Debetní karta k běžnému účtu
Pokud vám někdo nabídne debetní kartu znamená to, že dostáváte platební kartu jako součást svého bankovního účtu, ať už jde o ten soukromý nebo podnikatelský. Peníze, jež při placení debetní kartou čerpáte vlastně ze svého účtu. Platíte tedy svými vlastními finančními prostředky.
V okamžiku, kdy na svém bankovním kontě nemáte ani korunu, bude vám debetní karta v podstatě k ničemu, protože s ní nezaplatíte z hola nic.
Kreditní karta jako model novodobé půjčky
Kreditní kartu vám může vydat ta samá bankovní instituce, u níž máte svůj bankovní účet. Přesto se oproti debetní kartě liší v jedné zásadní věci. Kreditní karta je vlastně takovou půjčkou. To znamená, že platíte financemi banky a té je musíte vrátit. Neplatíte svými penězi na běžném účtu. Takže i když máte konto s nulovým zůstatkem, zaplatíte s kreditní kartou bez sebemenšího problému.
V případě kreditní karty je vhodné znát několik důležitých věcí.
- Dle vaší celkové bonity a velikosti pravidelného příjmu vám bude předschválena maximální částka, kterou můžete z kreditní karty čerpat.
- Vždy máte možnost vrátit peníze v rámci bezúročného období. To bývá v průměru od 45 do 60 dnů. Během této doby neplatíte za vypůjčenou sumu ani korunu navíc.
- Získat lze řadu přidružených bonusů – možnost obdržet část peněz z utracené částky nazpět, slevy u vybraných obchodníků, vstupy do letištních salonků a podobně.
Pozor si však musíte dát na jednu zásadní věc. Pokud vyčerpanou peněžní částku z kreditní karty nevrátíte včas, počítejte s tím, že budete hradit poměrně vysoký úrok, jež svou velikostí mnohdy překračuje klasické spotřebitelské úvěry.
Rozdíly mezi debetními kartami a kreditními kartami tedy znáte. Je pouze na vás, co od tohoto platebního prostředku očekáváte a jak se naučíte zacházet s kreditní kartou, abyste využili její potenciál.