Je půjčka na dovolenou dobrý nápad?

Datum publikování: 13. 02. 2019
Půjčky na dovolenou lze označit za rizikové typy úvěrů. Před žádostí o peníze sloužící k rodinné dovolené byste měli zvážit všechna pro a proti. Pokud chcete využít úvěr právě na cestování, hodí se vám doporučení na několik osvědčených poskytovatelů.

Lidé si v dnešní doby půjčují na ledacos. Pokud bychom k takovému závazku přistupovali opravdu zodpovědně, měli byste si brát úvěr jen na užitečné a existenční věci. Jako je například neočekávaný doplatek za energie, oprava automobilu, nutná výměna střechy na domě a podobně. Stále více potenciálních žadatelů chce však půjčky využívat i k vlastnímu požitku. To znamená třeba na nákup nové elektroniky, koníčků nebo cestování v podobě rodinné dovolené. Je ale půjčka na dovolenou dobrým nápadem? Na to vám odpovíme v následujících řádcích.

Musíte počítat s následky

Jak už jsme naznačili v úvodu, dovolená zrovna nepatří mezi nutnosti, kvůli nimž by se měl člověk zadlužovat. Musíte si totiž uvědomit, že jednorázový zážitek v podobě rodinné dovolené pak budete splácet několik dalších měsíců. To znamená, že hradíte něco, co už vlastně nemáte a nevlastníte. Během té doby může vyvstat opravdový problém a nikdo jiný už vám peníze nepůjčí, dokud svůj původní závazek nesplatíte. Tuto věc byste si měli ujasnit.

Zcela pravdivě si proto odpovězte na otázku, zda skutečně potřebujete vyrazit na drahou exotickou dovolenou a jestli je to něco, bez čeho se neobejdete a co pro vás má patřičný přínos? Jestliže bude odpověď znít ano, pak buďte realisté a spočítejte si své příjmy a výdaje, abyste zjistili, zda budete v následujících měsících schopni bez sebemenšího problému takový dluh splácet. Pokud i zde projdete, hodí se vám pár tipů na vhodné půjčky.

Výhodná půjčka na dovolenou

Vybírat byste měli určitě produkt, který váš rodinný rozpočet zatíží nejméně a bude spojen i s řadou „pojistek“ pro případ, že by se cokoliv stalo a vy jste neměli na splácení. Typickým příkladem může být dlouhodobější hospitalizace nebo výpověď v zaměstnání. Toto by měly být základní charakteristické vlastnosti každé půjčky na dovolenou.

  • Možnost odkladu splátek
  • Možnost snížení, respektive regulace výše měsíčních splátek
  • Možnost využití pojištění schopnosti splácet
  • Možnost mimořádných splátek a předčasného splacení

Ideálně, když jsou tyto služby bezplatné, popřípadě spjaté s nízkým a přijatelným poplatkem. Rozhodující budou pochopitelně i samotné splátkové podmínky, v nichž byste neměli narazit na žádné skryté poplatky. Jasně definována v nich musí být roční procentuální sazba nákladů označovaná jako RPSN. Laicky řečeno, je třeba vědět, kolik si půjčujete a kolik ve výsledku vrátíte.

Jaké půjčky na dovolenou přichází v úvahu?

Když zvážíte všechna pro a proti půjčky na rodinou dovolenou a rozhodnete se ji využít pro splnění svých snů, přijde vám vhod pár tipů na ověřené bankovní a nebankovní produkty.