Kdy není vhodné půjčovat si peníze?

Datum publikování: 14. 02. 2019
Pokud máte potřebu půjčit si peníze od bankovní či nebankovní společnosti, měli byste uvažovat o tom, v jaké situaci je to vhodné. Přinášíme vám několik příkladů, kdy není dobré brát si úvěr, jenž by vám mohl natropit mnohem více problémů, než se na první pohled zdá.

Všude se píše o tom, jak si můžete půjčit peníze kdykoliv to potřebujete, ať už je to od bankovních či nebankovních společností. Možností je určitě více než dost. Nikde však nenajdete informace a rady týkající se toho, kdy si naopak peníze nepůjčovat. I to je důležité vědět, protože nevhodně zvolený úvěr v ten správný čas sebou může přinášet pouze samé problémy a ve výsledku i nepříjemné dluhy.

Proto se vám pokusíme nastínit pár typických situací, kdy byste měli žádost o půjčku důkladně promyslet.

Máte dluhy, nepůjčujte si

První příklad je hodně obvyklý. Jestliže máte půjčku a nestíháte ji splácet, určitě se nesnažte vytloukat klín klínem. To je pravděpodobně ten nejhorší scénář, jaký si můžete nastolit. Další úvěr pro uhrazení toho předchozího je pouze cestou k vyšším dluhům, jež mohou natropit více problémů.

Když někde dlužíte a máte problémy se splácením, snažte se spíše kontaktovat poskytovatele a sdělit mu svou situaci. Obvykle vám bude navržena možnost odkladu splátek, snížení jejich velikosti nebo zcela individuální splátkový kalendář.

Půjčujte si pouze na užitečné věci

A kdy jindy byste si ještě neměli půjčovat peníze? Třeba v okamžiku, kdy máte v úmyslu získat finance na vlastní rozmary, vánoční dárky, rodinnou dovolenou a podobné věci. Takovou myšlenku důkladně zvažte a v ideálním případě od ní zcela odstupte.

Úvěr je dobré brát pouze na to, co je životně důležité a nezbytné pro vaše spokojené žití, ať už je to oprava automobilu, vylepšení bydlení a podobné věci, jež jsou hmatatelné i poté, co se splatíte.

Nechtějí vám nikde půjčit? Nezkoušejte to dál

Pokud vám banka nebo nebankovní společnost nepůjčila peníze, jistě k tomu měla pádný důvod. A ten byste měli začít řešit. Určitě se s prosbou o úvěr nehrňte k další nebankovní firmě, která má třeba trochu benevolentnější podmínky. Nakonec by se totiž mohlo stát, že místo u profesionálního poskytovatele skončíte u lichváře, jenž bude tím jediným, kdo vám půjčí.

Zkrátka, nepůjčujte si za každou cenu, když to není možné u většiny běžných úvěrových subjektů. Je důležité řešit příčinu toho, proč vám nikdo nechce půjčit.

Máte malý příjem? Nechtějte velké půjčky

A nyní se dostáváme k poslednímu scénáři, kdy není vhodné půjčovat si peníze. Jestliže nemáte dostatečně velký pravidelný výdělek, potom neriskujte a nezadlužujte se. Je možné, že především nebankovní společnosti vám půjčí dost peněz, ale na úkor toho, že budete třeba ručit nemovitostí nebo potřebovat spolužadatele. A díky tomu, že nebudete stíhat splácet, můžete přijít o hodně věcí, včetně movitého a nemovitého majetku.

Takže, když nemáte na měsíční splátky, tak si jednoduše nepůjčujte nebo pouze tolik, kolik dokážete bez sebemenšího problému splatit.