Kroky vedoucí k finanční svobodě

Datum publikování: 02. 10. 2017
Finanční svoboda, to je pojem, pod nímž si každý představuje něco trochu jiného. Výsledek však bude asi velice obdobný. Životní stav, v rámci něhož nemusíte řešit své pravidelné výdaje, potažmo jejich výši a jakkoliv se omezovat při každodenním žití. Zkrátka mít dostatek peněz na všechny potřeby a užívat si tak trochu „peněžní svobody“.
Jenže, tento model nevyčarujete jen tak. Ve většině případů se k němu dopracujete pouze svojí vlastní pílí, odříkáním a jasně nastavenými finančními pravidly, jichž se budete držet za všech okolností. Pak na vás bude čekat finanční svoboda, za níž budete v pokročilém věku rozhodně vděční. K cestě za lepšími zítřky vede několik kroků, s nimiž vás trochu podrobněji seznámíme.
  • Vytvářejte si finanční rezervu již od mládí
  • Umořte co nejdříve své dluhy
  • Myslete na těžké životní situace

Vytvářejte si finanční rezervu již od mládí

Ano, pokud vám to vaše pravidelné příjmy i v omezené míře dovolí, dávejte si stranou peníze na horší časy. Z vlastních úspor byste měli být schopni vydržet alespoň půl roku až jeden celý rok. Takový násobek pravidelného příjmu musíte mít, abyste vyrazili tou správou cestou k finanční svobodě. Myslete na své stáří a nespoléhejte se pouze na stát, u něhož nevíte, co můžete čekat. V tomto směru platí jedno základní pravidlo. Odkládejte si bokem až 10 % svého měsíčního příjmu. Takové peníze ideálně jakkoliv zhodnocujte nebo je střádejte prostřednictvím penzijního připojištění.

Umořte co nejdříve své dluhy

Každého během života potkají nějaké půjčky, jimiž je třeba řešit nejrůznější životní situace. Pokud se to stane i vám, snažte se tyto závazky v co nejkratším období splatit. Je samozřejmě pochopitelné, že například hypotéka je úvazkem na delší dobu, i přesto však máte možnost mimořádných splátek, popřípadě předčasného uhrazení dluhu. Základem všeho by měla být investice do vlastního obydlí. Vymaňte se ze světa pronájmů, protože jednou budete za takové rozhodnutí vděční.

Myslete na těžké životní situace

Není to ale jenom odkládání peněz stranou na stáří. Život je bohužel nevyzpytatelný, proto se také řádně pojistěte. Vyvarujete se tím mnohým nepříjemnostem a nečekaným situacím, které vás mohou stát především spoustu úspor. Typickým příkladem je invalidita, úraz nebo dokonce úmrtí. Přesně proti takovým případům se lze pojistit. Budete-li se držet těchto kroků v cestě za finanční svobodou, máte minimálně dobře našlápnuto.