Lze splatit hypotéku předčasně?

Datum publikování: 10. 12. 2018
Hypotéku lze splatit předčasně, musíte pouze vědět, jak na to. Ideálně, když to bude na konci fixačního období, jinak se připravte na poplatky v odpovídající výši. Alternativou se vám mohou stát i každoroční mimořádné splátky hypotéky do výše až 25 % z jistiny zcela zdarma.
Hypotéka je finančním závazkem na hodně dlouhou dobu. Obvykle si lidé berou větší peněžní obnos se splatnosti na 10 až 35 let. A to proto, že minimalizují velikost měsíčních splátek a dělají si hypotéku únosnou, aby nikterak nezatěžovala rodinný rozpočet. V životě každého z nás mohou pochopitelně přijít krásné chvíle. A to třeba v podobě nové práce, vyššího platu nebo dědictví odpovídající výše. V ten moment začnete o hypotéce uvažovat trochu jinak. Najednou to pro vás nemusí být finanční závazek na spoustu dlouhých let. Nyní disponujete penězi, z nichž by šel hypotéční úvěr umořit celý nebo alespoň částečně. Otázkou tedy zůstává, jaké možnosti se vám nabízí? Lze vůbec splatit hypotéku předčasně?

Předčasné splacení hypotéky

Každý bankovní dům i nebankovní společnost vám dávají šanci uhradit vše naráz. Pokud máte dostatek peněz, nikdo vás nemůže nutit splácet hypotéku celý život. V takové situaci byste ji totiž hodně přeplatili. Jenže, předčasné splacení hypotéky nemusí být tak snadné, jak se na první pohled zdá. Poskytovatelé hypotéčních úvěrů pochopitelně nechtějí přicházet o své klienty. A proto většina z nich nenabízí předčasné uhrazení hypotéky zdarma. Tento proces je jednoduše spjat s patřičným poplatkem. V závislosti na konkrétním typu produktu to může být v řádu jednotek procent z každého předčasně uhrazeného roku. Vždy jsou ale stanoveny maximální hranice takového poplatku, jež může dosahovat výše až 50 000 Kč. Pokud tedy chcete splatit hypotéku předčasně a jednorázově, máte možnost, avšak s tím, že vás takový krok bude stát pár tisíc korun. Proto se vyplatí tento proces důkladně promyslet, abyste nezaplatili více, než musíte.

Mimořádné splátky jako alternativa

Na předčasné splacení hypotéky můžete vyzrát i tak, že využijete mimořádných splátek, které nabízí většina poskytovatelů zdarma. Jde o jednorázovou finanční sumu, jíž můžete umořit část vašeho hypotéčního dluhu. A to každý rok. Maximální hranice u většiny bankovních společností je v rozsahu do 25 % z dlužné částky. Takže jednorázové předčasné splacení hypotéky byste svým způsobem mohli vyměnit za mimořádné splátky. Právě podrobný propočet vám prozradí, zda se takový krok vyplatí či nikoliv. V okamžiku, kdy budete hradit pravidelně mimořádné splátky, nesnížíte si tím velikost měsíční splátky, nýbrž celkovou dobu splatnosti.

Bezplatné předčasné splacení hypotéky

Nakonec zmíníme ještě jednu podstatnou informaci. A to takovou, že hypotéku lze splatit předčasně a zdarma. Je s tím však spojena jedna podmínka. Provést to můžete pouze na konci fixace úrokové sazby. V opačném případě budete muset hradit poplatky, o kterých jsme psali výše.