Na předvánoční půjčky si dávejte pozor

Datum publikování: 13. 02. 2019
Pokud si chcete půjčit peníze na vánoční dárky, měli byste být dostatečně ostražití při výběru poskytovatele, potažmo samotného úvěru. Šanci na získání předvánoční půjčky máte nejenom v bankovním, ale také v nebankovním segmentu.

Předvánoční čas je plný radosti, očekávání a obdarovávání blízkých osob. Pokud jste si nestihli našetřit dostatek peněz před Vánoci, asi se zamýšlíte nad tím, kde je získat? První, co každého napadne je určitě půjčka. Nežli se však rozhodnete vzít si úvěr na vánoční dárky s tím, že potěšíte své děti, začtěte se do tohoto článku.

Předvánoční čas je současně s výše zmíněným také strůjcem mnohých stresových situací. Lidé nemají čas, vše kupují na poslední chvíli a tím pádem ztrácí postřeh a někdy se méně soustředí. A to při výběru vhodné půjčky není zrovna ideální, protože pak si špatným úvěrem na vánoční dárky můžete zadělat pouze na problémy.

Pohlídejte si základní věci

V první řadě dobře zvažte, zda opravdu potřebujete půjčku na Vánoce, protože půjčovat si na dárky není zrovna ideální. Pakliže tyto finance vyžadujete, důkladně si rozmyslete, jestli jste schopni řádně splácet měsíční závazky. Na Vánoce sice uděláte radost svým blízkým, počítat ale musíte s tím, že pak budete třeba celý rok splácet takovou půjčku.

Při výběru bankovního či nebankovního úvěru si hlídejte několik zásadních věcí, které povedou k vaší celkové spokojenosti.

  • Dávejte si pozor, od koho si peníze půjčujete. Pokud to nebude od banky, volte pouze prověřené nebankovní společnosti.
  • Vyhněte se jakýmkoliv podezřelým poplatkům předem. Zároveň si důkladně zkontrolujte smluvní podmínky, aby v nich nebyly uvedeny další nesmyslné poplatky související s hrazením úvěru.
  • Rozhodujícím kritériem při výběru předvánoční půjčky bude určitě hodnota RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů. Ta je jasně vypovídající.

Bankovní vs. nebankovní půjčky

Na základě vlastní bonity a možností máte na výběr, jestli dáte přednost bance či nebankovní společnosti. Pokud budeme kalkulovat s tím, že na vánoční dárky potřebujete jen několik málo tisíc korun, klasickou půjčku od banky pravděpodobně nenajdete. Ty jsou většinou vyššího rázu. Využít však můžete nabízených kreditních karet, s nimiž se pojí bezúročné období, takže nákup dárků na Vánoce by vás ve výsledku nemusel stát více, než musí.

V případě menších půjček si však přijdete na své v rámci nebankovního segmentu. Ten je sice spojen s trochu vyššími poplatky, respektive úroky, na druhou stranu máte šanci získat peníze hodně rychle. A dokonce i bez složitého papírování a zdlouhavých administrativních procesů. Většina nebankovních předvánočních půjček je mimo jiné určena na cokoliv. Vhod vám může přijít několik níže uvedených produktů.