Nejnižší měsíční splátka není důkazem nejvýhodnější půjčky

Datum publikování: 17. 01. 2019
Nemyslete si, že nejnižší měsíční splátka vždy znamená nejvýhodnější půjčku na trhu. Tak tomu rozhodně není a přesvědčí vás o tom právě tento článek. Zjistěte, jak se dopracovat k nejlepší půjčce tím správným a efektivním způsobem, který vás nebude stát příliš času.
  Když se člověk pustí do výběru bankovního či nebankovního úvěru, zaměřuje se pochopitelně na několik faktorů ovlivňujících výhodnost půjčky. Spousta lidí si myslí, že když získají co nejnižší měsíční splátku, mají vyhráno. Mylně žijí v domnění, že jde o výhodný produkt se vším všudy. Jenže, tak tomu být rozhodně nemusí. Nejnižší měsíční splátka určitě není tím nejlepším měřítkem pro získání ideální půjčky. O tom vás přesvědčíme hned teď. Když získáte nízkou splátku, může být spojena s hodně dlouhou splatností, což ve výsledku navyšuje celkové náklady na úvěr. Je tedy patrné, že pokud chcete nejvýhodnější půjčky, musíte je volit trochu odlišným způsobem.

Začněte u úrokové sazby a poplatků

Je rozdíl, zda si chcete vzít krátkodobou nebo dlouhodobou půjčku. U kratší splatnosti do jednoho měsíce by vás měla zajímat především hodnota RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů. Vzhledem k tomu, že budete hradit jen jednu splátku, prozradí vám, jak výhodný daný úvěr je. V rámci úvěrů se splatností na několik dlouhých let tuto hodnotu pochopitelně také nepodceňujte. Zahleďte se však mimo jiné do smluvních podmínek, kde by měla být celková částka, jíž za celou dobu splatnosti přeplatíte. To bude asi ten nejvíce vypovídající údaj. Dopředu zapomeňte na to, že nejnižší splátka = nejvýhodnější půjčka. Spíše si dávejte pozor na to, jestli vám budoucí poskytovatel úvěrů nebude účtovat nějaké další poplatky navíc. To by pochopitelně celý úvěrový závazek jen zbytečně prodražovalo. Ideálně, když budete oproštěni od platby za následující úkony.
  • Vyřízení půjčky
  • Bezhotovostní výplata na účet
  • Předčasné uhrazení dlužné částky
  • Možnost změny velikosti měsíční splátky
Pokud si pohlídáte tyto věci, máte velkou šanci vybrat nejvýhodnější půjčku na trhu, která nebude mít nic společného s nejnižší měsíční splátkou. Ta totiž může být nedílnou součástí nejenom výhodných, ale také těch nevýhodných půjček.

Nezapomínejte na možnost refinancování

Může se stát, že tento článek čtete až poté, co jste už naletěli některé z nebankovních společností na nízkou měsíční splátku a nyní musíte hradit drahý úvěrový produkt. Ani v takové situaci však nezoufejte, protože existuje poměrně efektivní náprava. Říká se jí refinancování půjčky a umožní vám nahradit stávající dluh novým, s nímž se budou pojit lepší splátkové podmínky a nižší úrokové sazby. To znamená, že konečně ušetříte. K nalezení vhodné půjčky, ať už té nové nebo v kvůli refinancování staré můžete využít praktického srovnání úvěrů na internetu. Proces, který je transparentní, rychlý, bezpečný a pojí se s pozitivním výsledkem. Najděte si půjčku, s níž nepřeplatíte více, než musíte.