Osobní bankrot je po novele zákona mnohem bezpečnější

Datum publikování: 12. 10. 2017
Oddlužení neboli osobní bankrot. Do nedávné doby poměrně nemilá záležitost, která vás mohla v rukou podvodných společností stát spoustu peněz a dostat do ještě větších problémů než jste se nacházeli.
Nyní už by se takové nepříjemné scénáře neměly opakovat. Od 1. července 2017 totiž vstoupila v platnost novela insolvenčního zákona a Ministerstva spravedlnosti. A týká se poměrně zásadních věcí, jež zatočily s celým procesem oddlužení.

Omezení množství navrhovatelů na osobní bankrot

Doposud za vás mohl návrh na oddlužení podat v podstatě kdokoliv, respektive společnosti, které si za takovou činnost účtovaly nekřesťanské peníze. Dnes se seznam těchto subjektů značně omezil.
  • Notáři a advokáti
  • Soudní exekutor
  • Insolvenční správce
  • Neziskové organizace s akreditací od Ministerstva spravedlnosti
Nejvíce nadšení vás však čeká v otázce nákladů na oddlužení. Zapomenout můžete určitě na přehnané částky dosahující hodnot až 50 000 Kč. Nyní jsou zákonem účtované náklady stanoveny ve výši do 4 000 Kč bez DPH u jednotlivců. V případě manželů je tato částka do 6 000 Kč bez DPH.

Jaké další změny přinesla novela insolvenčního zákona?

Ve výčtu změn lze bezpochyby pokračovat. Proces oddlužení se nyní pojí i s ostatními výhodami pro samotného dlužníka. Tak kupříkladu při formální chybě v žádosti nepadá vina na vás, jako dlužníka. Odměnu můžete splácet až po zahájení řízení a to i v pravidelných splátkách. Pokud vám někdo návrh na osobní bankrot zpracuje opakovaně špatně, ponese za to chybu zpracovatel. Někteří mohou být navíc potěšeni tím, že neziskové a občanské poradny pomáhají klientům v této životní situaci naprosto bezplatně. Jak asi můžete správně tušit, novela zákona je něčím, na co čekala spousta lidí s dluhy. Nyní mají totiž jistotu, že se mohou ze své životní situace dostat a nikdo je nebude ještě více finančně potápět.