Peníze si můžete půjčit bez ručitele, ale také s ručitelem

Datum publikování: 13. 02. 2019
Na trhu existují půjčky bez ručitele, ale také půjčky s ručitelem? Víte, jaké jsou rozdíly mezi oběma produkty? Každý ručitel by si měl dobře uvědomit, k jakým povinnostem se v rámci půjčky s ručitelem zavazuje a co mu hrozí.

Půjčky jsou obecně procesem, s nímž je spojena důkladná kontrola klienta z pohledu jeho schopnosti splácet vypůjčené finanční prostředky. Bonita musí dosahovat jisté hranice, aby došlo ke kladnému schválení úvěrového požadavku. V závislosti na velikosti vypůjčené sumy, potažmo na solventnosti žadatele lze narazit na dva odlišné typy půjček.

  • Půjčky bez ručitele
  • Půjčky s ručitelem

Půjčky bez ručitele

Mezi ně patří určitě krátkodobé úvěry nebankovních společností, ale také vyšší půjčky od bank. Půjčky bez ručitele vám budou přislíbeny za podmínky, že budete schopni splácet měsíční splátky bez sebemenšího problému a splňujete všechny povinnosti. Většina klientů na tento typ úvěru dosáhne bez problému do částky 300 000 Kč. Pak už jde hodně o individuální posuzování žádostí. Když nebudete mít patřičně velký příjem a nebudete bonitní, je třeba přejít k úvěrům přístupným s ručitelem.

Půjčky s ručitelem

Ručitelem se rozumí třetí osoba, jež se zaručí za to, že budete splácet své finanční závazky a pokud tomu tak nebude, přebírá hrazení měsíčních splátek. Jde tedy o hodně riskantní rozhodnutí, které však není ničím neobvyklým. Půjčky s ručitelem jsou pochopitelně vyššího rázu nad 300 000 Kč. Někdo je díky své vysoké bonitě může vyžadovat až od 500 000 Kč a výše.

Právě ručitel navýší celkovou bonitu žadatele o úvěr, díky čemuž lze dosáhnout nejenom na větší peněžní obnos, ale je možné získat také nižší úrokové sazby. V mnohých případech může být ručitel dostupný jenom po určitou dobu, poté jej může banka nebo nebankovní společnost vyřadit se smlouvy. To bývá hlavně v okamžiku, kdy už původní žadatele splňuje vše podstatné.

Ručitelem ano či nikoliv?

Sehnat v dnešní době ručitele samozřejmě nemusí být nic snadného, protože takový člověk na sebe přejímá nemalá rizika. A takových lidí dnes najdete velice málo, popřípadě si musí být jisti vaší dobrou splátkovou morálkou. Při vyřizování půjček s ručitelem počítejte mimo jiné i se složitějšími administrativními procesy, protože kromě ověřování vaší solventnosti je to samé prováděno také u ručitele. Splňovat musí hned několik základních požadavků.

  • Věk alespoň 18 let a více
  • České občanství
  • Odpovídající velikost pravidelného příjmu
  • Žádné exekuce, ani záznamy v registrech dlužníků

Žadatelům o finance může být ve výsledku jedno, zda získají půjčky bez ručení nebo půjčky s ručitelem. Daleko více se nad výhodností takového smluvního vztahu a závazku musí zamyslet především samotní ručitelé.