Poznejte kontokorent na vlastní kůži. Jeho výhody a nevýhody

Datum publikování: 18. 01. 2019
Potřebujete čas od času peníze a nechcete pokaždé žádat o novou půjčku? Pak využijte kontokorent, který je nabízen bankami v rámci klasických bankovních účtů. Úvěrové řešení, jež v sobě skrývá řadu výhod, ale také určitou nevýhodu.
S pojmem kontokorent se setkal bezpochyby každý. Jde o finanční produkt, který je nabízen bankovními domy. Ve své podstatě se jedná o takovou formu půjčky, jíž lze použít k čemukoliv. Zajímavý je především způsob čerpání peněžních prostředků. Nejde totiž o ryze typickou půjčku, ale o nedílnou součást bankovního účtu.

Laicky řešeno vám kontokorent umožní čerpat peníze nad rámec těch, jež máte uložené na svém bankovním účtu. To znamená do mínusových hodnot. Splácení pak probíhá v okamžiku, kdy vám na účet přijde výplata nebo provedete vklad peněz.

Pro koho je kontokorent určený?

Kontokorent je pochopitelně nabízen pouze plnoletým občanům. Každá banka má pak trochu odlišné požadavky na schválení kontokorentu, jež je primárně nabízen v podstatě k jakémukoliv bankovnímu kontu.

Někdy musíte dokládat velikost svého pravidelného příjmu, jindy to banka nepotřebuje vědět, protože se jednoduše podívá na vaše bankovní výpisy. Právě na základě velikosti výdělku je stanovena výše kontokorentu, která se může rovnat velikosti měsíčního platu, někdy dokonce i více. Výjimkou nejsou kontokorenty v řádu desítek tisíc korun, u nichž se však připravte na složitější administrativu při vyřizování a mnohdy budete muset zastavit třeba i nemovitosti nebo ručit jinými financemi uloženými do dalších bankovních produktů.

Výhody kontokorentu

Nespornou výhodou kontokorentu je fakt, že peníze máte v podstatě okamžitě k dispozici. Když se octnete na nule, stejně můžete vzít svou platební kartu a zaplatit s ní vše, co potřebujete. Navíc nemusíte nikomu udávat, za co peníze vlastně utratíte. Jde pravděpodobně o nejrychlejší přístup k penězům, pokud kontokorent porovnáte například s klasickými spotřebitelskými půjčkami.

U kontokorentu máte jistotu, že vždy je úročena pouze ta část peněz, jíž aktuálně využíváte, nikoliv celá před-schválená částka. Tento typ úvěru navíc lze využívat opakovaně a průběžně.

Nevýhody kontokorentu

Kontokorent má pochopitelně i svá negativa. Tím zásadní je bezpochyby velikost úrokové sazby, která je o mnoho vyšší nežli u běžné půjčky. Vaším cílem by proto mělo být splatit kontokorent v co nejkratším čase, protože jinak přeplácíte poměrně velké množství finančních prostředků.

V okamžiku, kdy se naučíte zacházet s kontokorentem, stane se z něj celkem zajímavý úvěrový nástroj, jež vás nebude stát moc peněz a finance budete mít neustále po ruce. S naprostým přehledem může kontokorent nahradit klasické půjčky před výplatou, jen v tomto směru se vydáte snazší a rychlejší cestou. Při výběru kontokorentu si dávejte pozor pouze na velikost úrokové sazby.