Pozor na nekalé praktiky nebankovních poskytovatelů

Datum publikování: 13. 02. 2019
Dávejte si pozor na některé prakticky nebankovních společností. Může se totiž jednat o kroky vedoucí k co největšímu obohacení takového poskytovatele. Zjistěte, čím vás mohou nebankovní firmy nejčastěji překvapit. Přečtěte si, co si pohlídat.

Nebankovní poskytovatelé nabízí své úvěru už řadu dlouhých let. Je příjemné, že před určitou dobou Česká národní banka poměrně zpřísnila pravidla pro vydávání licencí takovým subjektům, tudíž odpadla spousta nevhodných a záludných firem. Došlo k celkovému zvýšení bezpečnosti nebankovního úvěrování. I přesto můžete narazit na některé ojedinělé výjimky, které mohou porušovat taková pravidla a snaží se z lidí vymámit více peněz, než na co mají právo.

Takovým pomyslným strašákem se mohou stát půjčky na směnku, za nimiž obvykle nestojí profesionální nebankovní společnosti. Od těchto praktik byste měli dát ruce pryč, protože ze směnky neplyne nikdy nic dobrého. Směnkami to však nekončí, ale pouze začíná. Pojďme se podívat ještě na další nekalosti tohoto segmentu.

Smlouva – problém číslo jedna

Někteří nebankovní poskytovatelé se snaží podvádět tak trochu oficiálně. To znamená, že vám nevýhodné splátkové podmínky opravdu přiznají, jen v trochu nenápadné formě. Určitě vám žádný prodejce půjček nebude říkat, jak vysoké zaplatíte poplatky, co je nevýhodné a podobně. Takové informace budou obecně zakomponovány do smluv. A jejich hlavní podoba? Nepřehlednost a složitost.

Takové smlouvy mívají dokonce i několik dlouhých stran, protože společnosti spoléhají na to, že je nikdo nebude číst celé. Hodně důležité jsou pak drobné poznámky pod čarou, do nichž mohou být zakomponovány právě ty nekalosti, o kterých celou dobu píšeme.

Ideální smlouva má tedy jen dvě až čtyři strany, je přehledná a rozumíte jí. Vše ostatní už může být zavádějící a mělo by ve vás vyvolat pozornost.

Skryté poplatky – hrozba číslo dvě

Samotná smlouva souvisí i s další nevýhodností té či oné nebankovní půjčky. Pozor byste si měli dávat na skryté poplatky, a hlavně na jejich výši. I když je jejich velikost do určité míry regulována zákonem, můžete přijít o více peněz, než byste chtěli. Pozor si dávejte na hodnotu nejrůznějších poplatků.

  • Poplatek za vyřízení nebankovní půjčky
  • Poplatek za vedení úvěrového účtu
  • Poplatek za vyplacení peněz v hotovosti
  • Poplatek za mimořádné splátky a předčasné splacení
  • Poplatek za prodloužení termínu splatnosti a další

Sami při porovnání několika úvěrových nabídek můžete přijít na to, že odlišnosti v poplatcích, ať už jde o počet nebo výši, mohou být značné.

Nezaměňujte spotřebitelský úvěr za podnikatelskou půjčku

Mnohokrát došlo i k takovému scénáři, že nebankovní společnosti nepůjčily klientům peníze jako spotřebitelům, ale jako živnostníkům. TI si museli udělat živnost a teprve na IČ dostali finance. Jenže, v takovém případě se pak zbavujete svých práv jako spotřebitelé a následky nemusí patřit k těm nejlepším. Takže i tyto nástrahy berte v potaz.