Pozor na nekalé praktiky poskytovatelů půjček

Datum publikování: 04. 03. 2019
Především nebankovní společnosti jsou schopny pro získání klienta udělat v podstatě cokoliv. Proto je důležité při výběru půjčky odhalovat nekalé praktiky takových poskytovatelů, abyste se vyhnuli případným problémům a následnému zklamání.

Nebankovní segment prošel v posledních letech celkem důkladnou čistkou. Prosadila se o ni Česká národní banka, která zpřísnila pravidla pro získávání licencí v rámci poskytování úvěrů a zároveň udělala velký pořádek ve stovkách společností. Ta zbylá hrstka se pochopitelně všemožně snaží dodržovat daná pravidla. I přesto však můžete narazit na některé nekalé praktiky vybraných nebankovních firem, jenž může zákazník lačný po penězích poměrně jednoduše přehlédnout.

Jestliže se nechcete nechat napálit při výběru nebankovní půjčky, pak vám určitě přijde vhod pár níže uvedených rad.

Pozor na výhodnost úrokové sazby

O tom, že existuje vícero úrokových sazeb slyšel bezpochyby každý. Víte ale, na co si dát přesně pozor? Například nízká hodnota klasického úroku může být celkem zavádějící. A to díky tomu, že taková hodnota se bude vztahovat na situaci, kdy získáte například všechny přidružené bonusy v rámci půjčky. Typickým příkladem je odpuštění několika splátek při řádném hrazení peněžních závazků.

Další fintou může být prezentace té správné úrokové sazby. Není totiž úrok, jako úrok. Při hledání výhodné nebankovní půjčky byste se neměli zaměřovat pouze na nic neříkající procentuální hodnotu. Soustřeďte se spíše na číslo, které bude uvedeno u zkratky RPSN. Za tou se ukrývá roční procentuální sazba nákladů, jež v sobě kromě úroku zahrnuje také všechny přidružené poplatky v rámci jednoho roku. Jsou to třeba poplatky za vyřízení, vedení úvěrového účtu, mimořádné splátky a podobně.

Výhodné pojištění schopnosti splácet

U větších půjček si můžete všimnout, že je vám nabízeno pojištění schopnosti splácet. Taková zajímavá pojistka pro případ, že byste se dostali do nežádoucí životní situace a nemohli hradit své závazky. To zní sice lákavě, v potaz byste však měli brát to, že takové pojištění má jasně daná pravidla, kdy za vás bude hrazena či doplácena zbývající dlužná částka. Navíc náklady na rozumné a komplexní pojištění schopnosti splácet se mohou odlišovat od základních a minimálních nabídek. Tím pádem se můžou výrazně zvýšit celkové náklady na úvěr.

Není bonus jako bonus

Nakonec si důkladně prostudujte i prezentované bonusy a benefity bankovních a nebankovních společností. Pro každého bude jistě lákavé to, že mu budou odpuštěny některé měsíční splátky. Zjistit byste si však měli, za jakých je to smluvních podmínek. Protože někdy se může jednat pouze o reklamní tahák na klienty, jenž při normálním splácení takových přísných pravidel jednoduše nemohou dostát. A díky tomu se s bonusem musíte rozloučit.

Buďte proto při výběru půjčky dostatečně ostražití a zaměřujte se i na ty nejmenší detaily.