Vůbec první předplacené platební karty se na českém trhu objevily v roce 2014. Jejich rostoucí popularitě se nedávno do cesty postavila významná novela zákona proti praní špinavých peněz. Zjistěte, s jakými změnami podmínek musíte počítat a kde si můžete o předplacenku zažádat.
Kompletní anonymita je pryč
Předplacené platební karty jsou nejčastěji využívány na výplatu kapesného pro děti, pro snadnější správu rodinného rozpočtu a placení na internetu. Nemusíte si k něm sjednávat bankovní účet a dříve bylo dokonce možné předplacenou platební kartu využívat
zcela anonymně. Poskytovatel vám tak kartu poskytl bez toho, abyste museli uvádět vaše osobní údaje. Díky tomu se jednalo o oblíbené řešení pro osoby v exekuci. Anonymita byla předpokladem toho, že se o kartě exekutor nedozví. Neomezená anonymita je kvůli avizované novele zákona minulostí. Co konkrétně se změnilo?
Přísný limit pro předplacené platební karty
Novela zákona proti praní špinavých zavádí nové pravidlo pro užívání předplacených platebních karet, kterým se vydavatelé musí řídit. Konkrétně platí, že:
- pro zcela anonymní kartu nelze z karty utratit více než 250 eur měsíčně (6 350 Kč)
- pro nastavení vyššího limitu je nutné se plně identifikovat
Jinými slovy bez nutnosti předložit průkaz totožnosti si nově sjednáte pouze předplacenou platební kartu s limitem. Není velkým překvapením, že tato změna atraktivitu karty pro osoby v exekuci zásadně snižuje.
Kde zažádat o předplacenku?
Nabídka předplacených platebních karet byla na českém trhu relativně široká. Aktuálně je možností méně, což ale neznamená, že si nedokážete vybrat. V každém případě se vám před sjednáním vyplatí zkontrolovat si
poplatky za jednotlivé operace a transakce, které bývají u předplacenek zpravidla vyšší než u běžných debetních karet. Na výběr je:
- FREEPAY MasterCard od Prepaid Solutions
- COOL karta od ČSOB
- COOP Dobrá karta od ČSOB
- Biip od Mopet CZ
Vydavatelé karty nabízejí ve dvou různých režimech. Do nízkého limitu kartu získáte anonymně. Chcete-li mít vyšší limit, musíte se již plně identifikovat.
V bezpečí před exekutorem?
Pro úplnost je vhodné dodat, že banky a další instituce mají povinnost s exekutorem spolupracovat. Objeví-li exekutor v majetku dlužníka anonymní platební kartu, má možnost v součinnosti s vydavatelem zinkasovat peněžní prostředky z karty.
Ve skutečnosti má dlužník povinnost předplacenou platební kartu nahlásit. Cílené odklánění peněžních prostředků na kartu může být kvalifikováno jako
trestný čin poškození věřitele. Otázkou tak zůstává, kolik lidí v exekuci kartu skutečně nahlásí a kolik exekutorů poctivě kontaktujte všechny vydavatele předplacených karet.