Přijde zdražování půjček v tomto roce?

Datum publikování: 24. 10. 2017
Ti kdo plánují v nejbližší době využít úvěr libovolného typu pro financování svých potřeb, jsou určitě stále ve střehu a hlídají vývoj úrokových sazeb. A přesně tyto potenciální zájemce mohla v nedávné době zarazit informace o tom, že Centrální banka zvýšila na mezibankovním trhu úrokové sazby o 0,2 %. Úkon, který sebou musí zákonitě přinést zdražování půjček. Je tomu ale skutečně tak? Pojďte se s námi podívat na to, jak se může vyvíjet situace v tomto roce.

Zdražování u bankovních domů bude velice individuální

I když se navýšila tříměsíční sazba PRIBOR o 0,15 %, nemusí to ještě znamenat zdražení úvěrů u každé banky. Ano, velká spousta z nich očekává navýšení úrokových sazeb. Je ale otázkou, jakou formou k tomu dojde a jestli vůbec. Výše uvedená změna České národní banky dohnala řadu subjektů k okamžitému navýšení. Jiné bankovní domy si toto zdražení zakomponovali do některých částí svých produktů a tak budou peníze od klientů vybírat trochu jinou cestou a základní úrok zůstane nezměněný. Vzhledem k tomu, že trh mezi bankami je silně konkurenční, bude se snažit většina z nich setrvat na aktuálních hodnotách. To znamená, že budou provádět minimální změny do konce roku 2017. Takže pokud jste se obávali rapidního zvýšení úroků, nemusí to být samozřejmostí.

Zvyšovat se budou všechny úroky

I když se v následujících měsících zdražení úvěrů pravděpodobně nikdo nevyhne, je nutné dodat, že navýšení úrokové sazby pokrývá všechny bankovní produkty. Takže nejenom klasické půjčky a hypotéky, ale také spořicí účty. Pokud si tedy spoříte na horší časy, můžete se těšit na to, že vaše spořicí portfolio zažije trochu lepší období a vy se domůžete zajímavějšího zhodnocení úspor. Nutno podotknout, že ani k tomuto zvýšení stejně jako u půjček nemusí dojít obratem. Nezbývá tedy, než vyčkávat co přinese mezibankovní trh.