Co přináší a berou kreditní karty?

Datum publikování: 31. 10. 2017
Debetní karty zná bezpochyby každý z nás. Jde o platební nástroj, který obdržíte k bankovnímu účtu a s nímž můžete platit do výše zůstatkové částky na kontě. Kreditní karty jsou ale něčím trochu odlišným, i když je spousta lidí mylně zaměňuje.
Kreditní karty vám totiž přináší jistý úvěrový rámec, tedy peníze navíc, jež můžete využít v podstatě jakýmkoliv způsobem. Tento produkt má jisté klady a zápory, s nimiž vás seznámíme v následujících řádcích ještě před tím, než si jej pořídíte.

Kreditní karty a jejich výhody

První výhodou je bezpochyby fakt, že máte možnost získat úvěr do patřičné výše podle toho, jak velký máte pravidelný příjem. Tyto finance můžete využívat v podstatě kdykoliv, i když jste už dočerpali vlastní úspory. Hlavní předností je bezúročné období. Tedy doba, během níž máte možnost doplatit využitou částku bez jakéhokoliv poplatku navíc. Právě v tom spočívá kouzlo kreditních karet. Tato lhůta se pohybuje v závislosti na konkrétním poskytovateli. Obvykle je to kolem 50 dnů. Dále jsou to nejrůznější benefity a slevy. Ano, při aktivním používání kreditní karty můžete obdržet následující.
  • Slevy na zboží u vybraných obchodníků
  • Vstupy do letištních salonků
  • Sbírání bodů a odměňování v rámci programů
  • Prodloužené záruční lhůty na výrobky
Na druhou stanu, špatné používání kreditní karty vám může přinést i řadu nevýhod.

Kreditní karty a jejich nevýhody

Je to bezpochyby vyšší úroková sazba, která nastupuje po uplynutí bezúročného období. V závislosti na tom, jakou zvolíte kreditní kartu, musíte počítat s jistými poplatky za vedení. Ty jsou samozřejmě měsíčního rázu. V některých případech zaplatíte za vydání kreditní karty. Nakonec si pohlídejte i výběry z bankomatů, k nimž tento platební nástroj není zrovna ideální. Výběry jsou totiž spojeny s vyššími poplatky. Proto plaťte raději bezhotovostně.