Proč jsou na tom Češi tak špatně s platební morálkou? Objevte nejčastější výmluvy

Datum publikování: 24. 01. 2018
Dle posledních průzkumů by se mohlo zdát, že datum splatnosti považují Češi za pouhé doporučení, než aby ho respektovali jako nejzazší termín platby. Proč platí lidé u nás velice často pozdě a na co se vymlouvají?

Když se na splátky čeká

Popularita nakupování na splátky v kamenných obchodech a na internetu roste. Češi nakupují na dluh nejen elektroniku, ale také oblečení, šperky, členství ve fitness centrech či dovolenou. Není se čemu divit. Zažádat si o splátky je u mnoho obchodníků extrémně jednoduché. O poznání složitější je splátky včas vracet a nezamotat se do jednoho velkého kolotoče výmluv, což ostatně potvrzuje i výzkum společnosti EOS KSI. Výzkum se zaměřil na platební morálku v evropských zemích. Česká republika se společně s Belgií, Řeckem a Rumunskem řadí za rok 2017 mezi největší dlužníky. Mnoho lidí se zbavuje dluhů teprve až po splatnosti. Čísla jsou alarmující:
  • ve východní Evropě se splátkám vyhýbá až 41 % dlužníků
  • ve státech západní Evropy se platbě splátek cíleně vyhýbá až 31 % dlužících zákazníků
To rozhodně není lichotivé skóre. Lze pouze odhadovat, co takto špatnou platební morálku způsobuje. V sousedním Německu se splácení dluhů vyhýbá pouze desetina dlužníků. Malou nápovědou jsou nejčastější výmluvy, které průzkum u Čechů odhalil:
  • na splátku jednoduše zapomněli (40 %)
  • splátku nemohli zaplatit kvůli aktuálním finančním problémům (67 %)

Hospodaření bez finanční rezervy

 Našponované rozpočty českých rodin dodržování splatnosti každopádně nenahrávají. Snahu přečkat od výplaty k výplatě dokáže zásadně narušit nečekaný výdaj – například rozbitá pračka. Bez finanční rezervy jsou podobné situace prakticky neřešitelné. Konzumní styl života vede mnoho lidí k tomu utrácet za zbytečnosti. Není tak velkým překvapením, že se splátka do měsíčního rozpočtu nakonec nevejde. Řešením by pochopitelně byl nejen vyšší příjem, ale také lepší finanční gramotnost. Máte problémy splácet? Neváhejte si alespoň jeden měsíc poctivě zapisovat veškeré výdaje. K dispozici je celá řada bezplatných aplikací pro mobil, nicméně bohatě stačí si vše zapisovat na obyčejný kus papíru. Dost možná zjistíte, že za mnoho věcí zbytečně utrácíte. Stejně tak si neváhejte znovu srovnat ceny energií a dalších služeb, které odebíráte.

Sklouznout do dluhů je snadné

Bohužel dostat se do dluhů je až nebezpečně snadné. Mnohdy stačí zdravotní komplikace jako zlomená noha, nebo obyčejná chřipka. Nemoc vás tzv. vyřadí z provozu a vám vypadnou příjmy. Během pracovní neschopnosti lidé nejčastěji přestávají hradit:
  • pojištění (67 %)
  • energie (5 %)
  • mobilní služby (28 %)
Může se zdát, že nezaplatit jednou za mobil přeci není až tak velký problém. Opak je pravdou. Bez ohledu na povahu služby je vždy důležité dostát všem závazkům. V opačném případě se dlužník vystavuje mnohem vážnějším komplikacím, které za to skutečně nestojí.