Půjčka na auto nebo raději leasing? Co je lepší?

Datum publikování: 21. 01. 2019
Zvažte dobře, zda je pro vás výhodný leasing nebo půjčka na auto. Prostudujte si všechna pro a proti obou řešení a volte jen to, které vám bude vyhovovat do nejmenšího detailu. Půjčka na auto je navíc poskytována nejenom bankovními, ale i nebankovními společnostmi.
Bez dopravního prostředku v podobě osobního automobilu se v dnešní době jenom stěží obejdeme. Každodenní cesty do práce, do školy s dětmi, za zábavou, na rodinnou dovolenou a podobně. Jenže, co když váš starý vůz už nevyhovuje a vy nemáte dostatek finančních prostředků na nákup nového? Potom se vám nabízí dvě možnosti financování nového auta.
  • Leasing
  • Půjčka na auto

Finanční a operativní leasing

Jednou z možnosti je využít služeb leasingových společností. Nákup tímto způsobem je o něco více dostupnější nežli klasická půjčka na auto. A to z toho důvodu, že je leasing schvalován také klientům se zhoršenou splátkovou minulostí nebo menším příjmem. Je však pravdou, že tento benefit je vykoupen jednou zásadní nevýhodou. Auto je po celou dobu splatnosti majetkem leasingové společnosti. A teprve až jej kompletně splatíte, může být vaše. Je tedy na zvážení, zda vám takový model vyhovuje či nikoliv.

V případě leasingu se nabízí ještě dvě dílčí řešení, jak financovat nové vozidlo.

  • Finanční leasing – V jeho případě počítejte s úhradou větší vstupní částky v podobě akontace. Ta může dosahovat až 30 % hodnoty vozidla. Zbytek je rozpočítán do měsíčních splátek. Předpokladem finančního leasingu je to, že po uhrazení všech závazků se vozidlo stane vaším majetkem.
  • Operativní leasing – Ten představuje spíše takový druh pronájmu. Není u něj vyžadována žádná akontace. Po uhrazení splátek se však vůz nestává vaším majetkem. Máte jej pouze pronajatý a můžete ho vrátit leasingové společnosti. Kdybyste pochopitelně projevili zájem, máte možnost jej odkoupit.

Půjčka na auto a její výhody

Nyní se pojďme věnovat druhému dostupnému modelu financování osobního automobilu. Je to půjčka na auto, kterou si můžete vzít nejenom prostřednictvím banky, ale také u nebankovní společnosti. U ní je nutné počítat s tím, že musíte doložit odpovídající bonitu a solventnost čili schopnost splácet své závazky. Teprve poté vám bude úvěr schválen. To je ale asi tak jediná nevýhoda oproti leasingu. Dále se s půjčkou na auto pojí spíše samé klady.
  • Vozidlo je po jeho nákupu vaším výhradním majetkem a můžete s ním nakládat dle libosti.
  • Peníze použijete na nákup libovolné značky a modelu vozu.
  • Nemusíte platit žádné poplatky předem.
  • V rámci půjčky na auto si nastavíte optimální výši splátky na základě vypůjčené sumy a celkové doby splatnosti.
  • Vozidlo lze kdykoliv prodat a zbývající částku doplatit.
  • V porovnání s leasingem půjde pravděpodobně o ekonomicky výhodnější variantu.

A pokud vás zajímá, jaké bankovní půjčky či nebankovní společnosti vám umožní financovat nákup vašeho nového automobilu, čerpejte inspiraci v níže uvedených půjčkách.