Půjčky bez registru dnes téměř zanikly

Datum publikování: 13. 02. 2019
Dnes už neexistují půjčky bez registru tak, jak jsme je znali z dřívějších dob. Současnost si žádá větší kontrolu klientů a lustraci jejich celkové bonity. I přesto můžete narazit na některé nebankovní společnosti nabízející alternativu půjček bez registru.

Ti, kdo měli záznam v databázi dlužníků a půjčovali si ještě před několika lety peníze od nebankovních společností mají určitě v živé paměti, že půjčky bez registru byly naprosto běžným artiklem. S novelou zákona o spotřebitelských úvěrech a se zpřísňujícími podmínkami České národní banky v podstatě vymizely. Dnes mají banky i nebankovní společnosti povinnost lustrovat klienta opravdu detailně, nežli mu půjčí požadovanou finanční sumu.

Význam půjčky bez registru asi nemá cenu připomínat. Tyto úvěry byly schvalovány i takovým klientům, kteří měli zhoršenou splátkovou morálku nebo aktuálně špatnou finanční situaci. Tito žadatelé nesli označení „rizikoví“.

Jak je to s nahlížením do registrů dnes?

V bankách je to naprosto jasné. Ty ani před několika lety nepůjčily peníze se záznamem v registru dlužníků, natož v dnešní době. A nebankovní společnosti? Ty se bohužel musí řídit povinnostmi současných zákonů. I přesto máte stále šanci narazit na trochu benevolentnější podmínky při kontrole registrů.

Někteří vybraní nebankovní poskytovatelé vám dokáží půjčit peníze i v případě, že máte záznam v registrech. Nemáme pochopitelně na mysli ten pozitivní, který bude k prospěchu věci i u bank, a naopak vám pomůže získat daný úvěr. Týká se to záporných hodnocení. A víte, proč si tyto společnosti dovolí nabídnout vám půjčku i přes takovou informaci? Protože jí jednoduše nepřisuzují takovou váhu, a hlavně si vaši bonitu dokáží ověřit zcela jiným způsobem.

  • Musíte prokázat dostatečnou velikost svého měsíčního příjmu.
  • Popřípadě musíte mít spolužadatele nebo ručitele.
  • Výjimkou není ani zástava nemovitost v patřičné hodnotě.

Je určitě pravdou, že půjčky bez registru v dnešní době téměř vymizely, přesto lze najít omezené množství výjimek, jež přichází s trochu mírnějšími schvalovacími podmínkami. I když uspějete s žádostí o půjčku se záznamem v registrech dlužníků, bude takový vstřícný krok pochopitelně vykoupen vyšší úrokovou sazbou. Takže i na to si dávejte pozor.

Jakých registrů byste se měli bát?

Svou splátkovou morálku si musíte hlídat nejenom v rámci jedné databáze neplatičů. Na trhu totiž existují tři významné registry, v nichž není radno se objevovat. Alespoň pak nemusíte řešit to, zda vám bude dostupná půjčka bez registru nebo nikoliv.

  • SOLUS – Zájmové sdružení právnických osob, které patří asi k nejznámějším registrům. Využívají jej nejenom banky, ale také energetické nebo telekomunikační společnosti.
  • BRKI – Bankovní registr klientských informací.
  • NRKI – Nebankovní registr klientských informací.

Když záznam v registru dlužníků, tak pouze ten pozitivní, jež vám může v mnohém pomoci.