Rady, jak ušetřit peníze do další výplaty

Datum publikování: 19. 02. 2019
Začněte šetřit na těch správných místech a spravujte svůj rozpočet tak, abyste příliš neutráceli a nechyběly vám peníze. Jestliže nemůžete vyjít do další výplaty, hodí se vám pár cenných rad, jak na to. Nejhorším scénářem mohou být půjčky před výplatou.

Peněz není nikdy nazbyt, o tom není třeba pochybovat. Vždyť právě finance jsou tím, co nám zajišťuje střechu nad hlavou, jídlo, teplo domova a mnohé další požitky. Ne každý jich má pochopitelně dostatek. A právě takoví lidé by se měli naučit zacházet s nimi co nejefektivněji, aby jejich každoměsíčním chlebem nebyly půjčky do výplaty.

Nyní vám přinášíme několik praktických rad souvisejících s postupy, jak ušetřit peníze do další výplaty, aniž by vám chyběly.

Mějte své výdaje a příjmy pod kontrolou

Tou nejzákladnější věcí je určitě to, abyste měli důkladný přehled o svých pravidelných výdajích a příjmech. O velikosti výplaty asi není třeba pochybovat. Pokud jde o výdaje, započítejte do nich všechny náklady rodiny. To znamená peníze na jídlo, energie, koníčky, ale také případné půjčky, které platíte.

Rozdíl mezi oběma čísly musí být pochopitelně kladného charakteru, jinak je zkrátka něco špatně. A co dělat s penězi, jež vám každý měsíc přebývají?

Vytvářejte si finanční rezervy

Určitě je neutraťte za běžné požitky, jak by asi udělala spousta lidí. Vždy myslete na zadní vrátka, to znamená, odkládejte si zbývající sumu na horší časy. Nikdy nevíte, kdy se vám porouchá auto, rozbije kotel nebo vyhoří lednice. Pak budete potřebovat pár tisíc korun na rychlou nápravu. A jestliže nechcete sáhnout po půjčkách před výplatou, udělejte si svoje prasátko a vkládejte do něj pravidelně peníze.

Šetřete finance každý den

Pokud chcete bez sebemenšího problému vyjít do další výplaty i s omezeným rozpočtem, snažte se dodržovat několik zásad, které nachází své uplatnění v podstatě kdykoliv.

  • Místo restaurací jezte raději doma, kde vás vyjde příprava jídla levněji i pro více členů domácnosti.
  • Nakupujte zboží ve slevách, využívejte akčních nabídek a podobných věcí.
  • Naučte se s přáteli komunikovat po internetu a nezvyšujte si zbytečně účty za telefon.
  • Změňte svého dodavatele plynu a elektřiny za levnějšího. Přechod je dnes zcela zdarma.
  • Když už si budete do domácnosti pořizovat nějaký nový spotřebič, přihlížejte k jeho energetické úspornosti.

Mnohdy pomůže i to, když budete dostatečně odolní a nebudete vyrážet pravidelně na prohlídky obchodních domů, kde můžete velice snadno podlehnout potřebě zakoupit si něco nad rámec pravidelných výdajů.

Půjčka, když už není zbytí

Při dodržování výše uvedených zásad máte velkou šanci na to, že se vyhnete jakémukoliv zadlužování. Pokud i přesto nastane situace, kdy s penězi jednoduše nevyjdete, teprve až v takový okamžik sáhněte po půjčce. Tu však využívejte pouze na vhodné a nezbytné věci. Určitě si neberte úvěry kvůli malichernostem a krátkodobým požitkům. Od výplaty k výplatě vám povětšinou postačí půjčky před výplatou dosahující výše několika tisíc korun se splatností na jeden měsíc.