Když nebudete své finanční závazky platit včas, můžete se dostat do úvěrového registru. Databáze neplatičů, která vám v budoucnu znepříjemní žádost o jakoukoliv půjčku. Registr dlužníků je negativní, ale může být i pozitivní.
Když si v dnešní době půjdete půjčit peníze do banky nebo k nebankovní společnosti, obvykle musíte podstoupit jistý administrativní proces. Během něho dochází k ověření bonity daného klienta. Zjišťováno je to jak za pomoci potvrzení o výši pravidelného příjmu, tak díky mnoha dalším nástrojům. Jedním z nich je také registr dlužníků nebo chcete-li úvěrový registr.
Evidence, která se za poslední roky stala postrachem mnohých žadatelů o půjčky. A víte proč? Právě negativní záznam v tomto registru vám může během krátkého okamžiku znemožnit získat půjčku odpovídající výše. Primárně k tomu dochází v bankách. V současnosti však nejsou výjimkou ani nebankovní společnosti, jež jsou pod drobnohledem České národní banky.
Co lze nalézt v registru dlužníků?
Jak asi většina čtenářů tohoto článku tuší, úvěrový registr sdružuje informace o lidech, kteří se opozdili se svými splátkami. V závislosti na typu databáze to mimochodem nemusí být jen v rámci úvěrových produktů. Může to být kvůli nedoplatkům za telefon, energie a mnohé další věci.
V databázi se nachází jak soukromé osoby, tak i organizace a právní subjekty. Jde ve své podstatě o efektivní nástroj, jak zamezit půjčování peněz lidem, kteří nejsou dostatečně solventní. I díky tomu se registr dlužníků stává postrachem takových žadatelů.
Na druhou stranu je třeba říci, že registr dlužníků může obsahovat i kladné hodnocení o vaší platební morálce. Takové informace jsou naopak k prospěchu věci a mnohdy se domůžete rychlejšího schválení půjčky než standardním způsobem.
Různé typy registrů dlužníků
V současné době máte možnost narazit na několik odlišných databází. Tou nejznámější je pochopitelně SOLUS neboli zájmové sdružení právnických osob. Kromě něco jsou to ještě další, v nichž byste se asi nechtěli objevit.
- Centrální registr úvěrů CRU
- Nebankovní registr klientských informací NRKI
- Bankovní registr klientských informací BRKI nebo také CBCB
Registr dlužníků má dlouho historii
Dostat se do databáze neplatičů není ničím složitým. Stačí, když váš závazek bude vyšší jak 500 Kč, opozdíte se se dvěma po sobě jdoucími splátkami a v registru budete tak rychle, že se ani nenadějete. Ano, přesně takhle jednoduchá cesta je do registru. Ta opačná v podobě výmazu z registru dlužníků je o něco složitější.
Uvědomit si musíte, že záznam v bankovním i nebankovním registru je uchován ještě čtyři roky poté, co jste jej kompletně splatili. Pokud byste chtěli negativní záznam vymazat dříve, musíte nejprve uhradit dosavadní závazky a o takový proces požádat.
Pokud si nechcete komplikovat jakékoliv žádosti o úvěry, pak byste neměli podceňovat svou platební morálku, abyste se i pouhým nedopatřením nedostali do registru dlužníků.