Smlouva o bezúročné půjčce

Datum publikování: 03. 01. 2019
Smlouva o bezúročné půjčce má jasně danou podobu, se kterou vás nyní seznámíme. Tento smluvní dokument musí obsahovat jisté náležitosti a hlavně zmínku o tom, že vypůjčená částka je oproštěna od jakékoliv úrokové sazby.
Chcete svému známému půjčit peníze, které vám v požadovaném termínu splatí bez jakéhokoliv úroku? Nebo naopak využíváte první nebankovní půjčky, jež je poskytována zdarma? Ať tak či onak, vždy se vám hodí jeden nepostradatelný dokument. A tím bude smlouva o bezúročné půjčce, jejíž sepsání je naprostou nezbytností. Kromě písemné verze pochopitelně existuje také ta ústní. Ta je využívána hlavně v soukromém segmentu, například mezi známými nebo v rámci rodinného kruhu. Pokud se však chcete vyhnout jakýmkoliv komplikacím v budoucnu, vždy lpěte spíše na písemné podobě smlouvy na bezúročnou půjčku. Vyvarujete se tím nežádoucích komplikací a problémů se splatností z pohledu druhých osob.

Základní údaje smlouvy

Smlouva o bezúročné půjčce obsahuje jedny z nejzákladnějších informací. Ty vypovídají o tom, kdo komu půjčuje peníze. Takové osoby lze s naprostou jistotou označit za věřitele/ručitele nebo zapůjčitele/vypůjčitele. Ve smlouvě musí být následně uvedena částka, která je zapůjčena. Tento údaj v ideálním případě napište jak číslicemi, tak slovy, aby následně nedošlo k nějaké mýlce kvůli špatné čitelnosti. Chybět nesmí ani to podstatné. Vzhledem k tomu, že jde o bezúročný úvěr, musí být definováno, že dlužník nebude hradit žádné poplatky a úrokové sazby navíc. V překladu to znamená, kolik si půjčíte, tolik budete také vracet. Finální část smlouvy o bezúročné půjčce je nakonec završena podpisy obou aktérů, popřípadě dané nebankovní společnosti a vás. Kromě data je třeba zmínit i místo podpisu. Vedle tohoto naprostého základu lze smlouvy doplnit ještě o další náležitosti. To už je celkem individuální a vždy to záleží na konkrétním případu.

Bezúročné půjčky u nebankovních společností

Jak už jsme naznačili v průběhu tohoto článku, smlouva o bezúročné půjčce může být podepisována nejenom mezi dvěma soukromými subjekty, jimiž jsou například přátelé a kamarádi. Tento typ úvěru s přehledem dostanete i u nebankovních společností. Na závěr tedy osvětlíme tuto informaci týkající se úvěrového segmentu. Někteří nebankovní poskytovatelé totiž nabízí svým novým klientům možnost, jak si vyzkoušet nebankovní půjčku zcela zdarma. To znamená bez jakéhokoliv úroku a pouze jednou jedinkrát. Jde povětšinou o malé peněžní sumy se splatností na třicet dnů. Je to však velice příjemný benefit, který ocení každý žadatel o finanční sumu. Oficiálně na takový produkt narazíte pod pojmem první půjčka zdarma. Ta je jasným příkladem toho, jak by měla vypadat smlouva o bezúročné půjčce. Tedy tak, aby v ní byl jednoznačně definován nulový úrok.