Snadný výpočet mateřské

Datum publikování: 07. 01. 2019
Proč si počítat výši mateřské dovolené svépomocí, když k tomu můžete využít praktických a snadno dostupných online nástrojů? Výpočet mateřské lze provést na internetu, a to během velice krátkého okamžiku. Zjistěte, kolik peněz budete pobírat v rámci mateřské.
Mateřská dovolená je finanční podporou ženám, jak už prozrazuje samotný název tohoto příspěvku. Její platnost, podmínky a výše je pochopitelně řízena příslušným zákonem. Peněžní obnos vyplácí stát a poskytuje tuto pomoc pouze v mateřství. Důležité je vědět, že mateřská nevzniká automaticky, ale jenom po splnění jistých podmínek.

Mateřská pro zaměstnané i OSVČ

Na peněžní pomoc v mateřství mají nárok jak ženy v zaměstnaneckém pracovním poměru, tak osoby samostatně výdělečně činné. V obou případech je však třeba splnit určité podmínky, které jsou do jisté míry shodné. U zaměstnanců to musí být pravidelně hrazené nemocenské pojištění v délce trvání 270 dnů za poslední dva roky. Zároveň je třeba, aby pracovní poměr neskončil před více jak 180 dny. U OSVČ je to částečně obdobné, akorát s tím rozdílem, že platba nemocenské u podnikatelů je dobrovolná. A i zde by měla být placena alespoň 180 dnů před nástupem na mateřskou dovolenou.

Délka trvání a výše mateřské

Ženy na mateřskou nastupují obvykle šest až osm týdnů před porodem. Její celková délka se odvíjí podle toho, zda se ženě narodí jedno dítě nebo více. V prvním případě má matka nárok na mateřskou dovolenou v délce trvání 28 týdnů. Jestliže se jí však narodí dvě a více dětí, náleží jí od státu mateřská v délce trvání 37 týdnů. Její velikost se zároveň odvíjí od předchozích výdělků za poslední rok. Jde o 70 % z denního vyměřovacího základu sníženého za pomoci redukčních hranic. Ty jsou poměrně jasně dány.
  • Do 1 000 Kč se počítá 100 %
  • Od 1 000 Kč do 1 499 Kč se počítá 60 %
  • Od 1 499 Kč do 2 889 Kč se počítá 30 %
  • Nad 2 889 Kč už se nic nezapočítává

Výpočet mateřské

K výpočtu mateřské pochopitelně nemusíte dojít svépomocí. Složité vzorce lze vyměnit za pohodlné online kalkulačky na internetu, které vám potřebný výsledek přinesou mnohem rychleji a snáze. Takový internetový kalkulátor je dostupný kdykoliv a odkudkoliv. Stačí mít jen připojení k internetu. Bezplatný výpočet mateřské dopředu zjistíte na základě několika základních vstupních údajů. Tím podstatným je průměrná hrubá měsíční mzda. Kromě toho můžete zadat také počet dnů pobírání mateřské dovolené. Stisk jediného tlačítka pro výpočet vás potom dělí od orientační částky, jíž byste měly získat v rámci mateřské dovolené. Šetřete svůj drahocenný čas a nepouštějte se do zdlouhavých a složitých výpočtů. Vsaďte na výpočet mateřské online, který vám okamžitě prozradí to, co potřebujete vědět.