Snížení splátky u konsolidace nemusí být vždy výhrou

Datum publikování: 14. 02. 2019
Konsolidace půjček je přínosným procesem, díky němuž můžete ušetřit a snížit si pravidelné měsíční splátky. Dávejte si však pozor na to, jakým způsobem došlo ke snížení, aby se vám tento proces ve výsledku opravdu vyplatil.

Konsolidaci půjček lze za ideálních podmínek považovat za velice přínosný nástroj, který vám může ušetřit nemalé množství peněžních prostředků. Prostřednictvím konsolidace máte možnost sloučit hned několik půjček v jednu jedinou. V ideálním případě bude měsíční splátka nižší nežli součet všech dosavadních. Takové snížení ale nemusí být vždy výhrou, o čemž si řekněme něco více v tomto článku.

Konsolidace půjček skrývá spoustu výhod

Nejdříve by měla padnout zmínka o tom, proč vlastně provádět konsolidaci půjček. Co vám to přinese a jaký je vlastně účel takového úvěrového produktu? Kromě toho, že budete splácet jenom jedinou měsíční půjčku místo několika, je tu i řada ostatních kladů, jež přijdou vhod.

  • Můžete získat další peníze navíc, které využijete na cokoliv.
  • Přehlednost ve výdajích se rázem zlepší.
  • Docílíte výhodnějších úrokových podmínek.
  • Vhodně zvolený poskytovatel za vás vyřídí všechny administrativní náležitosti, takže s konsolidací nemáte práci navíc.

Dobré je také to, že konsolidovat lze půjčky odlišného charakteru. Nemusíte se jednat pouze o jeden typ úvěru. Ať už půjde o bankovní nebo nebankovní závazky, mohou nabývat nejrůznějších podob. Jsou to například kreditní karty, kontokorenty, spotřebitelské půjčky, leasingy a jiné.

V čem se skrývá pomyslný háček?

Spousta lidí si od konsolidace půjček slibuje jediné. Snížit měsíční výdaje za půjčky. A ano, velká většina poskytovatelů konsolidací vám garantuje to, že dojde ke snížení měsíční splátky, která například zatěžuje váš rodinný rozpočet. Málo z nich však uvádí, zda k tomu dojde díky opravdu výhodným splátkovým podmínkám nebo jen prodloužením termínu splatnosti. I tak logicky snížíte pravidelnou platbu. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že prodloužení splatnosti navýší celkové náklady na úvěr. Tím pádem konsolidace půjček vypadá výhodně jen na oko.

Dalším úskalím výhodnosti konsolidace úvěrů může být to, jestli jste nuceni platit nějaké poplatky navíc za předčasné doplacení původních peněžních závazků. Záleží na tom, co máte ve smlouvě. I to si ověřte před tím, než se pustíte do konsolidace, protože právě tyto poplatky by mohly zhatit to, proč vlastně chcete žádat. A tím je celková úspora peněz.

Bankovní a nebankovní konsolidace

Jestliže máte zájem konsolidovat své stávající finanční závazky, hodí se vám tipy na bankovní a nebankovní poskytovatele, u nichž můžete získat zajímavé úrokové sazby a splátkové podmínky.