Studium MBA zvýší vaši šanci na získání hypotéky

Datum publikování: 23. 01. 2019
Kladné schválení hypotéčního úvěru v dnešní době hodně souvisí s tím, jak dostatečně bonitním klientem jste. O tom mimo jiné rozhoduje vaše vzdělání, potažmo velikost příjmu. Například studium MBA určitě zvyšuje šance při schválení žádosti o hypotéční úvěr.
Získat v dnešní době hypotéku není ničím jednoduchým. Rozhodně ne tak, jako tomu bylo ještě před několika lety. V poslední době přinesla Česká národní banka spoustu zpřísňujících doporučení pro bankovní i nebankovní instituce. To znamená, že potenciální žadatel o hypotéční úvěr je v současnosti nucen podstoupit daleko rozsáhlejší lustraci vlastní osoby. Říká se tomu ověření bonity, která je pak vypovídajícím faktorem pro klasické schválení žádosti.

Vše začíná u dostatečného příjmu

Banky a nebankovní společnosti pochopitelně hodnotí klienta na základě mnoha faktorů. Tím nejpodstatnějším je samozřejmě velikost pravidelného příjmu, potažmo zůstatková hodnota po tom, co se odečtou všechny běžné a ostatní náklady. Lidé totiž mohou mít kontokorenty, kreditní karty či jiné půjčky a závazky.

Přihlíženo je například k tomu, zda máte dobrou splátkovou historii z let minulých nebo jestli patříte mezi problémové zákazníky, jež řádně nesplácí. Důležitá je také hodnota dané nemovitosti, která by měla korespondovat s odpovídající sumou, o níž máte zájem.

Z dlouhodobých průzkumů je patrné, že daleko větší šanci na získání hypotéčního úvěru mají lidé s vyšším vzděláním, protože právě ty mají i větší příjem. Daleko snazší získání hypotéky bude pravděpodobně pro vysokoškolsky vzdělaného člověka nežli pro někoho s výučním listem. Dokonce i poměrně oblíbený titul MBA může kladným způsobem ovlivnit to, zda vám bude hypotéka schválena bez obtíží a rychle. K takovým věcem banky jednoduše přihlíží. Z toho plyne jediné, že investice do vzdělání se vyplatí.

Ani s titulem MBA nezískáte 100% hypotéku

Na druhou stranu byste si měli uvědomit, že ani titul MBA není předpokladem toho, že vám banka půjčí na celou nemovitost. To už bohužel omezují nařízení České národní banky, jimiž se jednotlivé bankovní instituce dlouhodobě řídí. V současnosti i jako vysokoškolsky vzdělaní lidé můžete dosáhnout na finanční obnos ve výši 80 % až 90 % hodnoty nemovitosti. Nikoliv více. Titul MBA a jiná vzdělávání vám však vydláždí daleko pohodlnější cestu ke kladnému výsledku žádosti.

Hypotéka od bankovní i nebankovní společnosti

Ať už se rozhodnete žádat o hypotéku s jakýmkoliv vzděláním, k dispozici vám budou bankovní a nebankovní společnosti. V obou případech narazíte na pestrá produktová portfolia. Ve prospěch bank hovoří nižší úroková sazba, u nebankovních poskytovatelů zase oceníte méně náročnou administrativu. Zde je několik příkladů zajímavých bankovních hypoték.