Termínované vklady záložen jsou lepší, než u bank

Datum publikování: 31. 01. 2018
Lidé se snaží zhodnocovat peněžní prostředky nejrůznějšími způsoby. Jedním z takových jsou i termínované vklady, které jsou minimálně bezpečným nástrojem pro rozmnožování úspor. Tyto produkty jsou nejčastěji nabízeny bankovními domy a záložnami.
Termínovaný vklad je třeba uzavřít na danou dobu, po níž byste s penězi neměli jakkoliv disponovat. Teprve za takových podmínek máte nárok na předem daný úrok. Pokud byste peníze vybrali dříve, hrozí vám sankční poplatky, s nimiž na termínovaném vkladu rozhodně nevyděláte. Tento jednorázový finanční vklad má samozřejmě odlišnou úrokovou sazbu, a to v závislosti na několika faktorech, s nimiž vás v následujících řádcích seznámíme.

Podle čeho se vypočítává výše zúročení termínovaného vkladu?

Na počátku všeho si stanovíte délku trvání tohoto finančního produktu, během níž nebudete s penězi nakládat. Vybírat si můžete hned ze tří časových pásem.
  • Krátkodobé termínované vklady – do 1 roku
  • Střednědobé termínované vklady – od 2 do 4 let
  • Dlouhodobé termínované vklady – nad 5 let
Dále jsou tu takové parametry, jakými jsou například pevná či pohyblivá úroková sazba. O její výši rozhoduje i to, zda půjde o jednorázový vklad nebo ten revolvingový. Takový termínovaný vklad je automaticky obnovován a prodlužován. V neposlední řadě je to také velikost vkladu, jíž si necháte zhodnocovat.

Kdo dnes nabízí nejvýhodnější termínované vklady?

Jsou to záložny, které ve velikosti úrokové sazby předčí bankovní domy. Důkazem toho je například soutěž o nejlepší termínovaný vklad v rámci projektu Finparáda.cz. Výsledky soutěže Finanční produkt roku 2017 v této kategorii vypadaly nějak následovně.
  • NEY spořitelní družstvo
  • Československé úvěrní družstvo
  • Artesa, spořitelní družstvo
Většinu z vás nyní bude určitě zajímat, do jakých výšin mohou sahat úroky termínovaných vkladů realizovaných u záložen. V tomto ohledu vás jistě potěšíme, protože úrok může být až 3,5 % za rok. Nutno podotknout, že úroková sazba u záložek předčí tu u bankovních domů až sedminásobně.