U krátkodobých půjček se RPSN příliš řídit nemusíte

Datum publikování: 12. 02. 2019
Hodnota RPSN je v případě půjček hodně vypovídajícím údajem. Věděli jste ale o tom, že k ní nemusíte přihlížet vždy a za všech okolností? Například u krátkodobých úvěrů nemá takový význam a vy byste se při posuzování výhodnosti půjčky měli řídit spíše svým selským rozumem.

Zkratka RPSN hraje v úvěrovém světě hodně významnou roli. Jde o jeden z nejzásadnějších a nejvíce vypovídajících parametrů o dané půjčce. Za čtyřmi písmeny RPSN se skrývá pojem roční procentuální sazba nákladů, jehož význam bude asi celkem vypovídající.

Hodnota RPSN určuje, jak nákladný je daný úvěr nejenom s přihlédnutím ke klasickému úroku, ale také k přidruženým poplatkům. To znamená třeba poplatek za vedení úvěrového účtu, poplatek za vyřízení a mnohé další.

Když si vybíráte půjčku z bankovního či nebankovního portfolia, měli byste k tomuto číslu rozhodně přihlížet. To však neplatí v okamžiku, kdy si chcete půjčit malou a krátkodobou půjčku.

RPSN v řádu několika tisíc procent

U střednědobých a dlouhodobých úvěrů se splatností na několik měsíců až let je zřejmé, že vám hodnota RPSN hodně napoví. U krátkodobých půjček to však není tak jednoznačné, respektive můžete narazit na děsivé číslo. Jednotky procent se během okamžiku mohou změnit ve stovky až tisíce procent, přitom nejde o nic závratného.

Vliv na to má fakt, že krátkodobé půjčky jsou spojeny s nižší finanční sumou, jíž můžete obdržet. Částky v řádu několika tisíc korun se pojí se splatností do jednoho měsíce. A právě tak malé časové období se promítá do hodnoty RPSN, která je často vypovídající spíše v rámci ročních splátek.

I proto můžete narazit na velikosti RPSN nad 3 000 % a nejde ve své podstatě o nic zvláštního. Pokud si totiž půjčíte částku 5 000 Kč a budete ji za třicet dnů vracet s přeplatkem 350 Kč, jednoduše nejde o nic tragického. V případě hodnoty RPSN se ale bude jednat o stovky procent, což může být na první pohled hodně odrazující, klamavé a zarážející.

Proto byste u krátkodobých půjček jednoduše neměli přisuzovat roční procentuální sazbě nákladů tak vysokou váhu. Nahlížejte na takové úvěry selským rozumem a sami si odpovězte na otázku, zda je pro vás jednorázový přeplatek akceptovatelný či nikoliv. V tak malém množství peněžních prostředků se zkrátka nelze řídit výší RPSN.

Oblíbení poskytovatelé krátkodobých půjček

Krátkodobé půjčky jsou především doménou nebankovních poskytovatelů. Banky vám jenom stěží dokáží půjčit pár stovek až tisíc korun se splatností na jeden měsíc. Díky pestrosti úvěrového trhu však máte poměrně na výběr u tohoto typu produktů.

Kapitolou samou o sobě jsou pak krátkodobé půjčky s hodnotou RPSN 0 %. V jejich případě jde o první půjčky zdarma určené jen pro nové klienty. Ty ovšem nezaměňujte s plnohodnotnými krátkodobými úvěry.