Už jste se setkali s pojmem australská hypotéka?

Datum publikování: 10. 12. 2018
Zjistěte, co je to australská hypotéka a kdo je jejím poskytovatelem. Poznejte tento finanční produkt do nejmenšího detailu a zamyslete se nad tím, zdali právě pro vás není vhodnou variantou pro financování budoucího bydlení.
  Hypotéka je výrazem, ke kterému není třeba cokoliv doplňovat. Tento produkt určený k financování vlastního bydlení však má i své modifikace, s nimiž se můžete setkat. Tou nejčastější je bezpochyby americká hypotéka. Ta se pojí s trochu vyšší úrokovou sazbou a od té klasické se odlišuje tím, že je využitelná na cokoliv. To pochopitelně platí v kombinaci se zástavou nemovitosti v odpovídající hodnotě. Slyšeli jste ale už o australské hypotéce? Asi jako většina čtenářů tohoto článku s největší pravděpodobností ne. Proto se vám ji pokusíme představit trochu blíže.

Co je to australská hypotéka?

Australská hypotéka je dílem známé Hypotéční banky. Jde o finanční produkt, který zažil svůj boom především v roce 2012 a následně ještě v roce 2014. Ve své podstatě jde o marketingový tah této společnosti, jež si zaregistrovala ochrannou známku s tímto názvem a vytvořila produktovou akci, jíž nabídla lidem. Charakteristické vlastnosti australské hypotéky jsou hodně obdobné, jako u běžné hypotéky.
  • Vypůjčit si můžete finanční obnos se zástavou nemovitosti.
  • Minimální doba fixace, potažmo celkového splácení je 5 let.
  • Vsadit lze na účelový i neúčelový typ úvěru.
A v čem se tedy liší australská hypotéka od té klasické? Je to ve způsobu úročení. V tomto případě je použit degresivní výpočet úrokové sazby.

Model degresivního úročení

Princip fungování australské hypotéky je poměrně snadný. Laicky řečeno, čím více peněz si půjčíte, tím menších úrokových sazeb dosáhnete. Na tomto principu je mimochodem postaven také degresivní výpočet úrokové sazby. S narůstající výši hypotéky bude klesat velikost úroku. Obvykle je to po milionu korun o desetinu procenta.

Australská hypotéka na bydlení

Peníze obdržené prostřednictvím australské hypotéky slouží k financování bydlení. A to nemovitostí libovolného typu. Ať už jde o stavební pozemek, bytovou jednotku nebo rodinný dům. Finance lze získat jak na výstavbu nového objektu, tak na nákup již vystavěného. Australskou hypotéku je možné využít i na vybavení domácnosti, proto ta zmínka o neúčelové variantě. Ta vlastně vzniká kombinací s australskou hypotékou účelovou.

Budoucnost australské hypotéky

Vzhledem k tomu, že Hypotéční banka vlastní ochrannou známku na tento název, je pochopitelné, že kdyby se tato hypotéční akce znovu opakovala pod tímto označením, máte jistotu, kdo za vším stojí. Je tedy otázkou, jestli Hypotéční banka ještě někdy opráší svou populární australskou hypotéku, popřípadě za jakých podmínek.