Víte, jaké jsou hlavní rozdíly mezi výrazem zápůjčka a výpůjčka? Rozhodně nejde o nic totožného a identického. Zjistěte, v čem se oba pojmy liší. Zároveň se inspirujte v nejoblíbenějších zápůjčkách na současném úvěrovém trhu.
Zápůjčka a výpůjčka jsou na první pohled dva hodně podobné výrazy, které se lidem dost často pletou. A to je špatně, protože i když něco vypadá na první pohled stejně, v tomto případě tomu tak není. Význam obou pojmů se liší. Sice částečně, avšak v zásadní věci. Jestliže nemáte představu o tom, co je to zápůjčka a výpůjčka, začtěte se do následujících řádků.
Zápůjčka nahradila půjčku
Pojďme se věnovat nejprve slovu „zápůjčka“, který náš současný trh, potažmo občanský zákoník neokupuje moc dlouho. A to teprve od 1.1.2014, kdy vstoupila v platnost. A to nahrazením výrazu půjčka. Z toho jasně vyplývá definice zápůjčky. Ta má pochopitelně stejný význam, jako půjčka.
Když se řekne zápůjčka, představte si půjčku mezi dvěma subjekty, jež je spojena s úplatou, popřípadě bezúplatně. Týkat se může nejenom plodin a nejrůznějších surovin, ale především finančních prostředků. Právě v této oblasti na zápůjčku narazíte pravděpodobně nejčastěji.
Klasická zápůjčka je spojena s úrokem, který je třeba vrátit společně s jistinou. Neúplatná zápůjčka se pak týká úvěrů pojících se s nulovou úrokovou sazbou. Takovým zápůjčkám se lidově říká „první půjčka zdarma“.
Zápůjčka je nejčastěji sjednávána v podobě písemné, tedy smluvně. Výjimkou ale není ani ústní smluvní vztah, jež však není tak častý a je méně bezpečným řešením.
Co je to výpůjčka?
Nyní si pojďme představit přesný význam slova výpůjčka, což vám nastíní hlavní rozdíly mezi oběma výrazy. Výpůjčka je v první řadě bezúplatnou dohodou mezi dvěma subjekty a má časově omezenou dobu, po jejímž uběhnutí je třeba konkrétní věc navrátit. Nejčastěji jde o movité a nemovité věci. Nejedná se tedy o finanční prostředky.
Zápůjčky v bankovním i nebankovním segmentu
Řádnou zápůjčku samozřejmě můžete využít od nejrůznějších poskytovatelů. Vybírat si v tomto směru můžete jak mezi bankovními produkty, tak těmi nebankovními. Ve všech případech jde oficiálně o zápůjčku, což je mimochodem uvedeno také v přehledných smluvních podmínkách.
Bankovní zápůjčka je sázkou na jistotu. Nižší úroková sazba, přehledné obchodní podmínky, avšak trochu delší proces vyřizování a náročnější lustrace klienta. Kdežto nebankovní zápůjčka je více benevolentnější a snadno ji získá také zákazník s horší splátkovou minulostí. To je ale vykoupeno trochu vyšším úrokem. Abyste měli představu o tom, jaké zápůjčky patří k těm oblíbeným a populárním, přinášíme vám několik příkladů.