Víte, co je to RPSN?

Datum publikování: 04. 01. 2019
Víte, co je to RPSN? Jde o roční procentuální sazbu nákladů, která patří k těm nejdůležitějším údajům při výběru jakékoliv půjčky. Tento údaj vám prozradí to nejzásadnější, a to je informace o tom, kolik peněz ročně přeplatíte oproti zapůjčené finanční sumě.
Stačí se zahledět do jakékoliv úvěrové nabídky a během krátkého okamžiku si povšimnete celkem výrazné zkratky RPSN. Tento údaj hraje ve finančním světě hodně důležitou roli a při výběru výsledné půjčky by pro vás měl být takovým odrazovým můstkem. Jestliže nemáte tušení, co si představit pod čtyřmi písmeny RPSN, začtěte se do tohoto článku.

Význam zkratky RPSN

RPSN je spojení těchto slov – roční procentuální sazba nákladů. To už je trochu vypovídající pojem, z něhož lze usuzovat, co si pod ním lze vybavit. Tato hodnota je prezentována v procentech a ze zákona ji má povinnost zveřejňovat naprosto každý poskytovatel půjček, ať už jde o bankovní domy nebo nebankovní společnosti. Někdo by si mohl myslet, že za zkratkou RPSN se skrývá velikost úroku, o který se každý rok navýší vámi vypůjčená peněžní suma. Tomu tak opravdu je, ale pouze z poloviny. Roční procentuální sazba nákladů v sobě totiž zahrnuje rovnou i ostatní náklady spojené s úvěrem. A právě v tom tkví kouzlo RPSN. Z toho tedy logicky plyne, že úrok může být mnohdy menší nežli hodnota RPSN, jež pro vás bude mít pochopitelně daleko větší váhu. A jaké poplatky mohou být v roční procentuální sazbě nákladů zahrnuty?
  • Poplatek za zpracování žádosti o půjčku
  • Poplatek za vedení úvěrového účtu
  • Poplatek za výplatu peněz na bankovní účet
  • Pojištění schopnosti splácet a další
Pakliže vámi zvolená půjčka disponuje všemi těmito náklady, objevíte je pod zkratkou RPSN a ihned na první pohled budete znát celkové roční výdaje na půjčku.

Výpočet RPSN

Spočítat si roční procentuální sazbu nákladů svépomocí není ničím jednoduchým. Používán je poměrně složitý vzoreček zahrnující několik položek najednou. Tento proces vám však usnadní speciální kalkulačky na internetu, které dokáží zajistit výpočet RPSN během vteřiny, a to na základě několika vstupních informací.

RPSN – nejdůležitější údaj půjčky

Pokud tedy vybíráte jakoukoliv půjčku libovolné výše a správně k tomu volíte některý z porovnávacích serverů na internetu, vždy se zaměřujte na to podstatné. Tím bude RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů, jež vám o daném produktu vypoví to nejpodstatnější. Dnes máte možnost na internetu porovnat jednotlivé půjčky právě na základě RPSN, což vám ušetří přemíru času a ve výsledku i spoustu peněz. Pokud byste náhodou narazili na hodnotu RPSN 0 %, pak zbystřete, protože může jít o první půjčku zdarma, jíž novým klientům nabízí některé nebankovní společnosti. Všechny další úvěry od takového poskytovatele už jsou spojeny s běžnou výší RPSN.