Víte, jak poznat embosovanou platební kartu?

Datum publikování: 21. 01. 2019
Embosované platební karty patří k nejpoužívanějším na světě. Víte, jak vůbec poznat to, zda je karta embosovaná či nikoliv? Načerpejte spoustu hodnotných informací o embosovaných kartách a udělejte si pořádek v základní terminologii.
Platební kartu jako takovou pravděpodobně není třeba komukoliv zdlouhavě představovat. Jde o elektronický platební nástroj, s pomocí něhož jste schopni hradit zakoupenou věc. Platební karta v podstatě nahrazuje klasické peníze. Nežli přistoupíme k pojmu „embosovaná“ platební karta, ještě vám ve stručnosti představíme dva nejpoužívanější typy karet.
  • Debetní karta – Vydávaná k bankovnímu účtu. Při placení debetní kartou čerpáte finanční prostředky z vlastního účtu.
  • Kreditní karta – Alternativa klasického úvěru. Čerpáte peníze banky, které je třeba vrátit v bezúročném období, jinak musíte platit odpovídající úrok.

Co znamená výraz embosovaná?

Pokud nevíte, jak poznat embosovanou platební kartu, řešení je velice snadné. Takový typ karty se vyznačuje speciálním embossingem neboli vyraženými informacemi v plastovém těle karty. Ta nabývá mimochodem standardních rozměrů 85,6 x 54 x 0,76 milimetrů a je zhotovena z třívrstvého PVC.

Embosované platební karty mohou být jak debetní, tak kreditní. Vyraženo je vždy číslo platební karty, jméno majitele a její platnost. Tento nenápadný prvek přináší spoustu výhod, a to oproti elektronické kartě, která embossingem nedisponuje. Tu embosovanou totiž můžete využívat u většiny obchodníků po celém světě, a to včetně těch, jež nemají elektronické terminály v obchodech.

Kdo vydává embosované platební karty?

Na trhu jsou pochopitelně nejrůznější vydavatelé platebních karet, kteří prezentují své karty s embossingem a tím pádem zvyšující jejich použitelnost v rámci celého světa. Mezi ty nejznámější patří určitě společnosti VISA Electron a MasterCard. Narazit však můžete i na mnohé další.

  • AMEX neboli American Express
  • Diners Club
  • JBC neboli Japan Credit Bureau

Většina vydavatelů embosovaných platebních karet má ve svém portfoliu také elektronické karty. Kromě VISA a MasterCard je nejznámější asi Maestro.

Výhody embosovaných platebních karet

Jak už bylo uvedeno výše, embosované karty máte šanci využívat i v méně rozvojových zemích, kde obchodník místo elektronického zařízení disponuje tím mechanickým. Snímací přístroj nazývaný jako „imprinter“, s pomocí něhož dochází k otisku kartu a následnému podpisu zákazníka.

V rámci vybraných embosovaných platebních karet (především těch kreditních) máte pochopitelně možnost čerpat i další přidružené benefity, jež přijdou vhod.

  • Slevy u vybraných obchodníků. Z nákupů máte možnost získat peníze nazpět.
  • Vstupy do letištních salonků nejenom na Letišti Václava Havla, ale i v těch ostatních světových.
  • Celoroční cestovní pojištění při cestě do zahraničí.