Víte, jak si spočítat hypotéku?

Datum publikování: 10. 12. 2018
Nevíte, jak spočítat hypotéku, abyste se dopracovali k výši měsíční splátky, kterou budete hradit? Zapomeňte na složité manuální výpočty svépomocí a využijte hypotéční kalkulačky, jež jsou dostupné online. Bezplatné a rychlé řešení pro každého.
Hypotéční úvěr je nejpoužívanějším produktem pro financování vlastního bydlení. Poskytují jej bankovní i nebankovní společnosti. Jestliže o hypotéce také uvažujete, měli byste vědět, jak si ji spočítat, respektive jak velké budou vaše pravidelné měsíční splátky. Nejprve se zaměříme na hypotéku dle typu splácení a dle typu úročení. Tohle všechno totiž má vliv na výpočet hypotéčního úvěru.

Hypotéka dle typu splácení

K výpočtu hypotéčního úvěru pro vás bude podstatné to, jaký druh splácení si zvolíte. Nejpoužívanější je bezpochyby anuitní splátka. Jde o spojení jistiny a úrokové sazby. Mechanismus splácení je nastaven tak, že v měsíčních splátkách nejprve hradíte větší část úroků a méně z jistiny. Postupně dochází o obměně tohoto poměru. Narazit ještě můžete na další dva typy splácení hypotéky.
  • Progresivní splácení – Dochází k postupnému zvyšování velikosti měsíční splátky.
  • Degresivní splácení – Nejprve hradíte velké měsíční splátky, které se postupně snižují.

Hypotéka dle typu úročení

Pro výpočet hypotéčního úvěru je podstatné znát také to, jakému modelu úročení jste dali přednost. Vsadit totiž můžete na fixaci úrokové sazby. To znamená, že si velikost úroku, potažmo měsíční splátky zafixujete na předem stanovené období. Opakem toho bude variabilní neboli plovoucí úroková sazba. Její velikost se bude každý měsíc měnit v závislosti na hodnotě PRIBOR a úrokové sazbě stanové Českou národní bankou.

Vzorec pro výpočet hypotéky

Jak můžete správně tušit, spočítat hypotéku na základě výše uvedených informací, k nimž si mimochodem musíte přičíst i mnohé další, není nic snadného. Jde o poměrně složitý vzorec, ve kterém se laik vyzná asi jenom stěží. Takže jak spočítat hypotéku a domoci se nějakého výsledku? Využijte předností současné doby. Proč počítat splátky hypotéky ručně, když to lze za pomoci automatických nástrojů? Na mysli máme hypotéční kalkulačky, jež vám vše podstatné prozradí během několika vteřin. Stačí jen zadat pár vstupních informací.
  • Velikost hypotéky, o níž máte zájem
  • Hodnota nemovitosti, kterou budete ručit
  • Předpokládaná doba splatnosti
  • Doba fixace
Výsledkem všeho bude přehledný seznam hypotéčních úvěrů. Ty si můžete seřadit na základně nejrůznějších kritérií, jež jsou pro vás důležitá. A víte, co je na takovém výpočtu hypotéky ještě zajímavé? To, že o vámi zvolený úvěr lze žádat prostřednictvím online formuláře. Na základě něho vás bude kontaktovat bankovní či nebankovní společnost, která vám sdělí všechny ostatní náležitosti. Spočítejte si hypotéku tím nejsnazším a nejrychlejší způsobem. Využívání hypotéčních kalkulaček je navíc zcela zdarma. Jejich dostupnost je 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu.