Vše, co jste chtěli vědět o konsolidacích

Datum publikování: 04. 03. 2019
Víte, co jsou to konsolidace? Zjistěte, jak tento finanční produkt funguje a co si pod ním vlastně představit. Nevíte, zda se sloučení půjček vyplatí i vám? Potom byste si měli důkladně přečíst právě tento článek.

Konsolidace půjček jsou žhavým tématem především ve světě půjček a úvěrů. Mnozí z vás se s tímto termínem setkali, jiní zase nikoliv. Ať už tak či onak, pro všechny nyní přinášíme souhrnné informace týkající se konsolidace, jíž rozebereme dopodrobna od A až do Z.

Co je to konsolidace půjček?

Abyste rozuměli všem zbývajícím částem tohoto článku, je nutné vysvětlit význam pojmu konsolidace půjček. Pod tímto slovním spojením si představte klasické sloučení neboli sjednocení více úvěrů do jednoho jediného.

V praxi vypadá konsolidace nějak následovně. Když máte víte půjček u různých společností, oslovíte novou, která vám nabídne možnost splacení všech dílčích závazků. Ty budou nahrazeny lepším úvěrem, jež budete splácet danému poskytovateli. Z toho plynou jasné výhody konsolidace půjček.

  • Získáte větší přehled ve svých finančních závazcích, protože budete hradit pouze jedinou půjčku.
  • Domůžete se nižší úrokové sazby, takže ve výsledku ušetříte.
  • V případě dostatečné bonity můžete žádat o další peníze navíc.

Konsolidace půjček od banky a nebankovní společnosti

Když se zahledíte na produktové portfolio jednotlivých poskytovatelů zjistíte, že konsolidace půjček nabízí jak bankovní, tak nebankovní společnosti. Rozdíly v obou případech mohou být poměrně zásadní. U banky se setkáte s trochu delším procesem vyřízení a náročnější administrativou. Odměnou se vám však stanou nižší úrokové sazby.

Ty jsou u nebankovních společností o něco vyšší. Na druhou stranu se můžete těšit na lepší flexibilitu a variabilitu při vyřizování konsolidace půjček. Ty jsou obvykle realizovány od A až do Z. To znamená, že vámi zvolený poskytovatel za vás zpracuje všechnu potřebnou administrativu a vy se slučováním půjček nemáte žádné starosti.

Základní podmínky konsolidace půjček

Abyste se domohli úspěšné konsolidace, musíte samozřejmě splňovat základní podmínky pro získání nového úvěru. Předpokladem je to, že máte ideální splátkovou minulost a patříte mezi klienty, jež své dluhy platí. To značným způsobem zvyšuje šanci na kladné schválení konsolidace půjček. Důležitá je také odpovídající solventnost, respektive schopnost platit dluhy. Mezi základní požadavky většiny poskytovatelů patří následující.

  • Minimální věk 18 let
  • České občanství
  • Pravidelný příjem
  • U vyšší sum i zástava nemovitosti nebo ručitel

Vyplatí se vám konsolidace půjček?

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že konsolidace úvěrů by měly být přínosným procesem. To však platí pouze za předpokladu, že si vše důkladně spočítáte nebo necháte spočítat. K tomu vám mimochodem poslouží i praktické online kalkulačky na internetu.

Zjistit byste si měli náklady na předčasné splacení dílčích půjček, které chcete nahradit jednou novou s lepší úrokovou sazbou. Tyto náklady by neměly převýšit úsporu, jež vás čeká po konsolidaci. Pak by se vám totiž nemusela vyplatit nebo by nepřinesla to, co má.

Využijte proto novodobých kalkulaček konsolidací půjček a zjistěte, zda i vy můžete ušetřit.