Na úvod je třeba říci, že SOLUS vznikl spojením slov Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelů, z čehož lze dedukovat základní význam. Jedná se o registr dlužníků, respektive o zájmové sdružení právnických osob, které v rámci bohaté databáze klientů mohou čerpat informace o jejich splátkové morálce. SOLUS sdružuje nejenom negativní, ale také pozitivní hodnocení lidí.
Toto sdílení informací pak napomáhá třeba bankám zjistit si bonitu klienta, nežli mu schválí žádost o půjčku nebo hypotéku.
Obvykle se do registru dostanete v okamžiku, kdy jste v prodlení se třemi a více splátkami. Výjimečně to může být i méně. To se týká však jen vybraných poskytovatelů služeb. A velikost dlužné částky? Pouhých 500 Kč a více. Tak málo stačí k tomu, abyste se octli na seznamu neplatičů, a to obvykle do třiceti dnů poté, co daný subjekt vznese návrh na zápis.
Vědět byste měli to, že váš negativní záznam v této databázi dlužníků bude uložen po dobu až tří let. Během té doby vám takový údaj může házet klacky pod nohy v okamžiku, kdy si budete chtít půjčit peníze. Jestliže si nejste jisti tím, zda máte nějaké záznamy v registru SOLUS či nikoliv, můžete vznést písemnou žádost za drobný poplatek a do třiceti dnů se vám dostane odpovědi.
Pokud zjistíte, že v SOLUS máte stále nějaký ten splátkový „škraloup“, můžete požádat o dřívější výmaz nežli čekat následující tři roky. Opět budete muset podat písemnou žádost, k níž však musíte přiložit i patřičné dokumenty prokazující, že jste dlužnou částku, potažmo celý závazek již plnohodnotně uhradili a není tedy důvodu vaší evidence.
Nejlepším lékem na to, abyste se nedostali do registru SOLUS je to, když budete své finanční závazky hradit včas a správně.