Lichvu lze obecně definovat jako závazek s nedobrým koncem. Obchodní styk mezi dvěma subjekty, kdy věřitel poskytne dlužníkovi finance za nepříliš výhodných podmínek a tím pádem na něm parazituje. Lichva se nejčastěji týká nebankovních společností. Ty vám jsou schopny nabídnout úvěr s úrokovými sazbami v řádu desítek procent, což je naprosto neadekvátní a neetické. Takové půjčky vás ve výsledku mohou připravit o střechu nad hlavou.
Kromě lichvy se můžete setkat i s výrazem lichváři, což jsou logicky lidé, kteří vám takové nevýhodné úvěry nabízejí.
V České republice do značné míry bojuje proti lichvě zákon č. 257/2016 Sb., o spotřebitelských úvěrech. Ten prezentuje hned několik zásadních pravidel pro nebankovní společnosti, mezi nimiž byly praktiky lichvy aplikovány. Tyto firmy dnes musí disponovat licencí od České národní banky, musí mít kapitál alespoň 20 000 000 Kč a zároveň jsou vystaveny vysokým pokutám při nekalém modelu úvěrování.
I když lichvu ve značné míře koriguje zákon, přesto můžete narazit na spoustu poskytovatelů, jež zákonné povinnosti obcházejí a využívají zhoršených životních podmínek občanů. I když se v takové situaci octnete, hledejte výhodné půjčky na zcela jiných místech. Rozhodně ne u pouličních lichvářů se 100% úrokem.
Využívat byste měli především ověřené a profesionální poskytovatele půjček. Nemusí se pochopitelně jednat pouze o banky, ale také o nebankovní společnosti, jež mají benevolentnější podmínky a mohou vám ledacos nabídnout. K nalezení té správné půjčky využijte ideálně srovnávacího portálu na internetu, který vám na základě zadaných informací předloží vyhovující, a hlavně výhodné půjčky.