Vyhněte se nekalým praktikám podvodných společností

Datum publikování: 03. 03. 2019
Pokud si vybíráte nebankovní půjčku, měli byste se vyvarovat základním chybám. Zjistěte, jaké nekalé způsoby využívají někteří poskytovatelé k tomu, aby získali klienta. Naučte se rozeznávat spolehlivé a bezpečné úvěry od těch nespolehlivých.

Ne nadarmo si můžete všude přečíst, abyste si půjčovali peníze jen od prověřených a spolehlivých poskytovatelů na současném úvěrovém trhu. Je to z toho důvodu, že se vám dostane lepších a přehlednějších splátkových podmínek a nenaletíte na nejrůznější triky podvodníků. A právě jim se budeme věnovat v tomto článku. Seznámíme vás s procesy, jež vyžadují méně seriózní poskytovatelé úvěrů. Zjistíte, na co byste si měli dávat pozor.

Benevolentní podmínky získání

Když vám někdo nabídne peníze bez toho, aniž by po vás chtěl doklad prokazující velikost vašeho příjmu, nechce se dívat na vaši platební morálku v registru dlužníků, ale vyžaduje například jen zástavu nemovitosti, nejde určitě o nic spolehlivého. To si buďte jisti. Přesně tyto činnosti jsou povinni provádět všichni poskytovatelé úvěrů, na což se mimochodem snaží dohlížet Česká národní banka.

Když narazíte na někoho s tímto přístupem, raději hledejte jinde.

Nikdy neplaťte nic dopředu

Všechny spolehlivé nebankovní společnosti fungují na obdobném modelu. Půjčí vám peníze a vy je následně musíte splácet třeba se všemi přidruženými poplatky. Nikdy tomu však není naopak. To znamená, že když po vás zvolený poskytovatel bude chtít peníze dopředu, ještě před výplatou úvěru na bankovní účet, je něco špatně.

S největší pravděpodobností jde o podvodníka a vy už peníze nikdy neuvidíte.

Hlídejte si velikost poplatků

Když už jsme u těch plateb nad rámec jistiny, je třeba mimo jiné zmínit i to, že výše jakéhokoliv poplatku navíc musí být přiměřená. I takovou věc si důkladně pohlídejte. Jasně vypovídající pro vás musí být přehledné a srozumitelné smluvní podmínky, v nichž objevíte, kolik a za co budete platit. V ideálním případě se vyhněte všem níže uvedeným poplatkům. To platí dvojnásob, kdyby dosahovaly přehnaných výší.

  • Poplatek za vyřízení půjčky
  • Poplatek za vedení úvěrového účtu
  • Poplatek za předčasné splacení

Hodnotnou se pro vás může stát také informace o tom, kolik budete platit v případě, když byste si chtěli například prodloužit termín splatnosti u vybraného úvěru. Ani v tomto směru by se nemělo jednat o příliš veliké platby.

Sledujte velikost toho správného úroku

Spousta neseriózních poskytovatelů prezentuje svým zákazníkům trochu klamavé informace ohledně úrokové sazby. Ta je totiž vypovídajícím údajem o tom, kolik peněz ve výsledku přeplatíte. Podvodné firmy to provádí tak, že uvádí klasický úrok. Ten však neobsahuje všechny přidružené poplatky, takže tento údaj může být zavádějící.

Správná společnost uvádí roční procentuální sazbu nákladů označovanou jako RPSN, v rámci níž nechybí nic. Jestliže se v tomto směru nechcete spálit, vyberte si některou z níže uvedených půjček, které spadají do skupiny spolehlivých nabídek.